טוני פרקינס בסיור בשומרון
טוני פרקינס בסיור בשומרוןצילום: רועי חדי

משלחת של בכירי האוונגליסטים מקורבי נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ סיירה בשומרון יחד עם ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן וח"כ אוהד טל.

המשלחת כללה את טוני פרקינס - מהמנהיגים המשפיעים בקהילה האוונגליסטית בארה"ב ומקורב לטראמפ, אלי כוהנים - סגנית השליח המיוחד למאבק באנטישמיות של ממשל טראמפ, ומריו ברמניק - מנהיג בקהילה הלטינית בארה"ב למען ישראל.

הסיור התקיים כחלק מפעילות יחידת קשרי החוץ של המועצה האזורית שומרון בהובלתו של דגן כנגד הדה לגיטימציה שנעשה להתיישבות ביו"ש באירופה ובארה"ב והמלחמה מתוך הממשל האמריקאי ברעיון שתי המדינות.

דגן הראה לחברי המשלחת את המותניים הצרות של המדינה מהמרפסת של המדינה בפדואל, הראה להם את מיקומו של קבר יוסף בשכם ממצפה יוסף הצופה אליו, המשלחת סיימה בטעימות יין ביקב הר ברכה.

דגן אמר לנוכחים: "אני מודה לכם על התמיכה והחברות, בזכותכם אנחנו יודעים שאנחנו לא לבד. אלו ימים לא קלים עבורנו. אנחנו אחרי חצי שנה נוראית. לכבוד הוא לנו שדווקא בימים אלו, אתם באים ומחזקים אותנו ואני מודה לכם על כך. אני מאמין שיום אחד ישאלו את כולנו באיזה צד של ההיסטוריה בחרת בימים הגדולים האלו, בצד הנכון של ההיסטוריה של האמת או בצד של השקרים. ואני יודע שאתם בחרתם בצד הנכון של ההיסטוריה. אנחנו מתמודדים עם מסע דה לגיטימציה ושקרים כנגד ישראל וכנגד ההתיישבות ביו"ש מכל העולם. אולם אנחנו יודעים שאם נעמוד יחד זה לצד זה, נצליח לנצח את החושך".

דגן וחברי המשלחת
דגן וחברי המשלחתצילום: רועי חדי

פרקינס מסר לאחר הביקור: "אני אסיר תודה ליוסי ולהנהגה שלו על שמירת המקום. ואני מודה לראש המועצה על המאמצים שהם עושים כדי לשמר את חבל הארץ הזה. אני רוצה שתדעו שאנחנו אתכם".

עוד הוסיף פרקינס ממצפה יוסף: "אנחנו עומדים על הר ברכה, העובדה שבמקום ההיסטורי הזה שבו אנו נמצאים נכנסו בני ישראל וכרתו את הברית הראשונה שלהם עם אלוהים, היא הוכחה שזו ארצם. לגרש את העם היהודי מהארץ הזו ולהקים שתי מדינות, זה יהיה פתרון המנוגד לדבר אלוהים. אנו עומדים עם ישראל ועומדים על זכותם לקבוע את עתידם ומתנגדים לכל המאמצים לחלק את הארץ הזו".

ברמניק הוסיף כי "זהו כבוד לפגוש את ראש המועצה ולהיות לראשונה בשומרון, הרגשנו שמחובתנו להגיע לכאן לאחר השביעי באוקטובר, מכיוון שמדיניות הממשל בארה"ב הובילה לזה, אבל אנחנו מודאגים יותר מכל מהדחיפה לפתרון שתי המדינות. יהודה ושומרון הם לב מדינת ישראל, והקב"ה נתן את הארץ הזו לאברהם יצחק ויעקב לנצח ואף אדם אף ממשלה אין את הזכות ללכת נגד רצון ה'. אנחנו קוראים לכנסיות בארה"ב לצאת נגד זה".

ח"כ טל אמר: "ביקור המשלחת הזו הוא המשך ההחלטה ההיסטורית שהעברנו לפני מספר ימים בכנס התקשורת השמרנית בארה"ב, לפיה לא יעשה עוד שימוש במושג 'הגדה המערבית' וחבל הארץ הזה יחזור לשמו המקורי 'יהודה ושומרון'. הדגשנו בביקור את הסכנה הגדולה שב'פתרון' שתי המדינות, לא רק לקיומה של ישראל אלא ליציבות העולם כולו. הציבור האמריקאי, ברובו הגדול, עומד לצד ישראל ואנו מודים לידידי האמת שלנו על תמיכתם. אני מודה לידידי ראש מועצת השומרון יוסי דגן על השותפות ועל אירוח המשלחת החשובה הזו".