קנאביס רפואי. אילוסטרציה
קנאביס רפואי. אילוסטרציהצילום: ISTOCK

שני צעירים בני 22, קיבוצניקים מאזור הדרום, עצורים כבר שבעה חודשים באלבניה לאחר שנתפסו כשבידיהם קנאביס לשימוש רפואי, כך מדווח הבוקר (רביעי) העיתון 'ידיעות אחרונות'.

על פי הדיווח, השניים נעצרו באחד ממעברי הגבול, כשכל אחד מהם מחזיק בכ-90 גרם של קנאביס. למרות שברשותם היו אישורים המעידים שהם משתמשים בסם לצרכים רפואיים בשל מצבם הרפואי - הם נעצרו על ידי המשטרה המקומית.

השוטרים, לא קיבלו את הטיעון לפיו הסם משמש לצרכים רפואיים, והאשימו אותם בהברחת סמים. במקביל, כתב האישום נגדם הוגש רק לפני שבועיים והרשויות סירבו לשחררם ממעצר למרות ערבויות שסיפקו בני המשפחות שלהם.

עו"ד מרדכי ציבין, המתמחה בטיפול בישראלים עצורים בחו"ל ומייצג את אחד העצורים, הדגיש כי "המעצר הארוך טרם המשפט מעלה תהיות. איני רוצה להעלות על דעתי חלילה כי שיקולי הפרקליטות באלבניה אינם דווקא משפטיים טהורים, במיוחד כשהדבר עומד בסתירה להתנהלות המאוד מסודרת וראויה של גורמי אכיפת החוק ושמירת זכויות האדם במדינה. לעניות דעתי יש מקום שמשרד החוץ יתריע בפני הציבור על הסיכונים בנשיאת קנאביס רפואי במהלך שהייה בחו"ל, כולל קנאביס רפואי".

ממשרד החוץ נמסר כי "המקרה מוכר למחלקה לישראלים בחו"ל ולשגרירות ישראל בטיראנה. משרד החוץ נמצא בקשר רציף עם משפחות העצורים. קונסול ישראל בטיראנה ביקר את הישראלים על מנת להתרשם ממצבם, ואף סייע עם פרוץ המלחמה בהעברתם למתקן כליאה שונה לאחר שחשו סכנה לשלומם".

"במקביל נשלחו לרשויות המקומיות פניות רשמיות לטובת המשך השמירה על ביטחונם. השניים זוכים לייצוג משפטי. יודגש כי משרד החוץ מנוע מלהתערב בהליכים משפטיים המתנהלים כנגד אזרחי המדינה השוהים בחו"ל", אמרו במשרד.