פליטים נוהרים לרפיח
פליטים נוהרים לרפיחצילום: עבד רחים קאטיב, פלאש 90

אתר החדשות האמריקני "פוליטיקו" דיווח הלילה (חמישי) כי גורמים בכירים בממשל ביידן העבירו מסר לעמיתיהם בישראל, לפיו ארה"ב תתמוך במבצע ברפיח, בתנאי שהוא יתמקד ב"יעדי חמאס בעלי ערך גבוה", וכל עוד ישראל תימנע מכניסה רחבת-היקף לעיר.

ארבעה בכירים אמריקנים שצוטטו בדיווח אמרו כי המסר שהועבר לבכירים בישראל בשיחות פרטיות הוא שארה"ב עשויה לתמוך במבצע ברפיח שיידמה יותר לפעולה לסיכול טרור מאשר למלחמה כוללת.

הדיווח מגיע על רקע האזהרות מצד ארה"ב מפני פעולה ברפיח ללא תוכנית סדורה לפינוי האוכלוסייה האזרחית בה.

בצל הדרישה לתוכנית לפינוי האוכלוסייה, שני גורמים ישראליים אמרו ל"פוליטיקו" כי בירושלים עדיין "מפתחים רעיונות" שיבטיחו את ביטחונם של 1.3 מיליון האזרחים שנמצאים בעיר הדרומית ובסביבותיה, שרבים מהם נעקרו לשם מאזורים אחרים ברצועה.

לפי הדיווח, הגורמים האמריקנים סבורים כי פעולה ממוקדת יותר תפחית משמעותית את הפגיעה בבלתי מעורבים, תחסל חלק ניכר משורות חמאס ותמנע מראות דומים לאלו שהובילו לפגיעה בדעת הקהל כלפי ישראל.

הדיווח מתפרסם ברקע הראיון שהעניק הנשיא ג'ו ביידן לרשת MSNBC בסוף השבוע, שבו אמר כי פעולה ישראלית ברפיח תהווה "קו אדום", אם כי לאחר מכן הוא הבהיר כי אין בכוונתו להפסיק את הסיוע לישראל.

ביום שלישי ניסה היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, ג'ייק סאליבן, להסתייג מדבריו של ביידן, ואמר בשיחה עם כתבים: "הנשיא לא פרסם שום הצהרות או הכרזות. סוגיית הקו האדום עלתה בשאלה והוא השיב לשאלה הזו. אני חושב שהוא נתן תשובה מלאה".