מחאות נגד ישראל בלונדון
מחאות נגד ישראל בלונדוןצילום: רויטרס

בעקבות התפרצות האנטישמיות מאז פרוץ המלחמה בעזה, בריטניה מחמירה את ההגדרה לקיצוניות.

שר השיכון מייקל גוב, יחשוף היום (חמישי) את ההגדרה החדשה לקיצוניות שתסייע לממשלת בריטניה להיאבק בעיקר באנטישמיות ושנאה על רקע דתי או גזעי.

החוק החדש יחול על "קבוצות המקדמות אידיאולוגיה המבוססת על אלימות, שנאה או חוסר סובלנות".

בהגדרת החוק נכתב כי "הקיצוניות היא קידום של אידיאולוגיה המבוססת על אלימות, שנאה או חוסר סובלנות, שמטרתה להרוס זכויות וחירויות יסוד או לערער או להחליף את הדמוקרטיה הפרלמנטרית הליברלית של בריטניה, או ליצור בכוונה סביבה עבור אחרים כדי להשיג את התוצאות הללו".

ההגדרה החדשה של קיצוניות תסייע לממשלת בריטניה לחסום מימון ממשלתי לארגונים האלו וכן למנוע מהם פגישה עם גורמים שונים בבריטניה, אך הוא לא יפליל את הארגונים מבחינה חוקית.

"העלייה בקיצוניות מאז פרוץ המלחמה בעזה מהווה סיכון ממשי לבריטניה. הצעדים של היום יבטיחו שהממשלה לא תספק בשוגג במה לאלה שחותרים לחתור תחת הדמוקרטיה ולשלול את זכויות היסוד של אנשים אחרים", אמר השר גוב לעיתונאים.

מוקדם יותר החודש הזהיר ראש הממשלה הבריטי רישי סונק כי "הדמוקרטיה הרב-אתנית של בריטניה מתערערת בכוונה על ידי קיצונים איסלאמיסטיים וימין קיצוני, ויש צורך לעשות יותר על מנת להתמודד עם הבעיה".

על פי נתונים שפרסם ארגון Community Security Trust הפועל להגנה על הקהילה היהודית בבריטניה, מספר התקריות האנטישמיות בשנת 2023 עלה ב-147 אחוזים לעומת השנה שלפני כן, כאשר מאז פרוץ המלחמה בעזה נרמה עלייה דרמטית בגילויי האנטישמיות בממלכה.