הרצי הלוי, בצלאל סמוטריץ'
הרצי הלוי, בצלאל סמוטריץ'צילום: דובר צה"ל. ערוץ 7

חבר הקבינט המדיני בטחוני, שר האוצר בצלאל סמוטריץ', שיגר היום (ראשון) מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו קרא לו להביא לישיבת הקבינט הערב החלטה לעצירת סבב המינויים בצה"ל.

במכתב ששלח כתב השר סמוטריץ': "בימים האחרונים התפרסם כי בכוונת הרמטכ"ל לבצע סבב מינויים בפיקוד הבכיר מרמת אל"מ ומעלה. הטענה שנשמעת בכדי לתרץ הדחיפות כביכול לביצוע המינויים תוך כדי המלחמה היא כי המלחמה מתארכת זמן רב וכי הקצינים בתפקידים השונים מצפים לקידום וחלקם לא יישארו במערכת ללא השיבוץ החדש".

הוא הוסיף כי "בכל הכבוד, מדובר בטיעון מופרך, ואפילו מקומם. מאות אלפי מילואימניקים עזבו עבודה ופרנסה ולא מדמיינים אפילו על קידום או פיתוח עסקי. אם הם יכולים לעצור את מסלול החיים הרגיל לתקופת המלחמה הארוכה, גם קציני צה"ל יכולים לעשות זאת".

לדבריו, "עיסוק במינויים בתקופת מלחמה, מלבד השדר המזיק האמור לעיל שהוא נושא, חמור גם כי הוא מעצב את צה"ל של השנים הבאות בצלמם ובדמותם של מפקדי המטה הכללי הנוכחיים שכשלו, ולכך לא ניתן להסכים".

הוא הוסיף כי "לפיקוד הנוכחי של צה"ל יש מנדט אחד בלבד - לנצח במלחמה. הא, ותו-לא. אין להם מנדט לעצב את צה"ל של השנים הבאות ולהוביל את התיקון. למרבה הצער, למרות הביקורת הציבורית הרמטכ"ל לא חוזר בו מכוונתו לערוך את המינויים, וכך גם שר הביטחון, ועל כן אין מנוס מלהביא לקבינט החלטה להורות לרמטכ"ל להימנע מביצוע המינויים".

לסיום פנה לנתניהו, "אבקשך להביא החלטה זו לקבינט עוד בכינוס הערב בכדי למנוע מצב שבו ההחלטה מתקבלת בדיעבד ואנו נדרשים לבטל מינויים שכבר בוצעו. במשך תשעה חודשים שקדמו למלחמה טעיתי והשלמתי עם החלטות שלא הזדהתי איתם, הרכנתי ראשי בפני יהירות וזלזול של ראשי המערכת בי ובמי שחשבו כמוני בקבינט. לא "הפכתי שולחן" ומצאתי את עצמי נושא בעל כרחי באחריות לאסון הנורא של שמחת תורה. לא עוד. לא אוכל לשתוק, לקחת אחריות ולהיות חלק מהמשך הקונספציה בצה"ל. לא אוכל להשלים עם סבב המינויים האמור".

מכתבו של סמוטריץ' מגיע לאחר שדווח כי הרמטכ"ל הלוי צפוי למנות מחר עשרות קצינים בסבב מינויים בדרג אלופי משנה - מפקדי חטיבות ומקביליהם.

על פי דיווח של דורון קדוש בגל"צ, צפויים להתמנות מחר גם שני תפקידים שנחשבים רגישים כי יש להם קשר ישיר למלחמה בעזה ולמחדל 7 באוקטובר.

התפקיד הראשון הוא קמ"ן פיקוד דרום, לאחר פרישת הקצין בשבוע שעבר בשל רומן שניהל עם קצינה שהייתה תחת פיקודו.

התפקיד השני הוא ראש מנהלת התיאום והקישור של עזה במתפ"ש - הקצין שאחראי על כל הכנסת הסיוע ההומניטרי לרצועה, הבידוק שלו, והפעולות האזרחיות מול הרצועה.

בנוסף, ימונו גם 4 מפקדי חטיבות בזירות המשניות - חטיבה 300 בצפון (הגליל המערבי), וחטיבות שומרון, עציון ויהודה.

בין הקצינים שמתמודדים על התפקידים השונים - גם מפקדי יחידות שנלחמו במהלך המלחמה ולקחו חלק משמעותי בתמרון הקרקעי, וכעת הרמטכ"ל יכריע לגבי עתידם.