בהיכל הזיכרון הממלכתי בהר הרצל נערך היום (ראשון) טקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל שמקום קבורתם לא נודע בהשתתפות נשיא המדינה יצחק הרצוג ושר הביטחון יואב גלנט.

הנשיא הרצוג אמר כי "כבר חודשים ארוכים שמדינת ישראל במלחמה. מלחמה שלא בחרנו בה, אך אין צודקת ממנה: להשבת החטופים, להשבת הביטחון. כאב עצום עוטף את עמנו וארצנו בהיוודע כל אישור נוסף למותו של אזרח או חייל שנמצא שם בעזה. מקום קבורתם של רבים כל כך אינו ידוע".

"אני מדגיש כאן היום שוב: אנחנו נחושים לנצח במערכה הזאת, וברור לנו מעל לכל ספק שאין ניצחון בלי השבת החטופים - האזרחים והחיילים. החיים, ואלה שנרצחו בידי זדים ומקום קבורתם לא נודע, אשר חובה עלינו לאתרם ולהשיבם לקבר ישראל".

עוד אמר כי "המחויבות הזו שאנו מקדשים כאן היום, הצו המוסרי שלעולם לא יפסיק להורות את דרכינו: להשיב את כל בנינו ובנותינו, חיילים ואזרחים – מי לביתם, מי לקבר ישראל - בוער היום יותר מתמיד, שעה ש-134 משפחות ממתינות בחרדה ובסבל בלתי נתפסים, לשובם של יקיריהן, כשאיתן כל בית ישראל".

לסיום אמר הרצוג: "החובה להשיב את כל החטופים והחטופות, החובה להילחם על חייהם, החובה להביא את החללים המוחזקים בעזה, כולל ממערכת צוק איתן, לקבר ישראל, החובה להתיר ספקות ולהיאבק על כל בדל מידע עבור המשפחות – כל אלו מוכרחים להישאר מעל לכל מחלוקת. כאן, מההר המקודש הזה, הר הגעגועים והדמעות, נתחייב לעשות הכול כדי לפרוע את החוב המוסרי שלנו".

שר הביטחון גלנט הוסיף כי "אין משא כבד יותר ממשא השכול. משא שאינו מרפה, משא של געגועים שאין להם קץ, של כאב שלעולם לא נגמר, של חלל אשר לנצח לא יתמלא".

"בחמשת החודשים האחרונים, הגיעה בשורת האיוב הנוראה אל בתיהן של מאות משפחות אשר נושאות גם הן מאז את משאו המייסר של השכול: הגעגוע לאבא שנקרא למילואים, הכמיהה לבן שנפל בקרב למול מחבלים, הכאב על מי שנחטף בידי בני עוולה, וגופתו עודנה מוחזקת בידיהם. לדאבון ליבנו, אל התוגה המלווה את חייהן של מאות משפחות שכולות, מכל מערכות ישראל, מתווספת גם עננה מכבידה: עננת אי-הוודאות. הכמיהה לקבר, למקום של מנוחה אחרונה עבור ההורים, הילדים, האחים ובני הזוג שאינם, הכמיהה הזאת הופכת את משא השכול, לכבד ולקשה עוד יותר".

"בתוך עננת אי-הוודאות, בתוך הכאב שאין לו מרפא, יש, בכל זאת, עובדה אחת, ערך אחד, אשר יש בהם שמץ של נחמה: מדינת ישראל , מדינתו של העם היהודי מקדשת את הצורך להביא לקבר ישראל כל חלל ומשקיעה משאבים אין קץ כדי לאתר את מקום הימצאם של כל נופליה ולהשיבם הביתה, אל משפחתם ואל ארצם".

"מערכת הביטחון פועלת ללא לאות כדי לנסות ולהגיע לכל פריט מידע , אשר יסייע ויאפשר לאתר מה עלה בגורלם של החללים. המחויבות הזאת - לא להשאיר אף אחד מאחור - נכונה למלחמה בה אנו נלחמים היום והיא נכונה לכל מלחמות ישראל באשר הן".

בהמשך הוסיף: "מעל חמישה חודשים לוחמי צה"ל בסדיר ובמילואים נלחמים על הבית במלחמה הממושכת ביותר והצודקת ביותר , שידענו בכל שנות עצמאותנו. אנו מחויבים ל מוטט את שלטון החמאס, לפרק את תשתיותיו הצבאיות והשלטוניות ולהשיב את החטופים הביתה. זו מלחמה של נחישות לאומי ת ושל עמידה איתנה המחייבת אחדות ושותפות של כל חלקי העם והחברה. יחד נמשיך עד להשגת הניצחון ומימוש כל המטרות. לצערנו, בסביבה בה אנו חיים מכבדים רק את החזקים, תוצאות המלחמה הזו, ישפיעו על מדינת ישראל עשרות שנים קדימה ויקבעו את מעמדנו כנגד אויבנו, אל מול ידידנו וחשוב מכל עבורנו כעם וכחברה".

"גם בשעה זו, כוחות צה"ל נלחמים ברצועת עזה, בצפון, ביהודה ובשומרון. ההישגים המרשימים של צה"ל - הם תוצאה של מסירות, הקרבה ואומץ לב של המפקדים והלוחמים. גם כאשר השגת המטרות נראית מורכבת וקשה אנו מצליחים להגיע לתוצאות בפעולות התקפיות, במבצעים ובסיכולים. כפי שקבענו במערכת הביטחון כבר בתחילת הדרך הלחץ הצבאי בתמרון הקרקעי - הוא המפתח לא רק להישג המבצעי, אלא גם להשבת החטופים - בדרכים מבצעיות או באמצעות משא ומתן".

לסיום אמר: "כשם שפעלנו לכל אורך המלחמה, מערכת הביטחון בראשותי, על כלל חלקיה מחויבת למצות כל אפשרות ונכונה לנצל כל הזדמנות כולל זו הנוכחית, להשבת החטופים אל משפחותיהם. יקיריי בני המשפחות השכולות, אין בכוחן של מילים להביא איתן נחמה ובכל זאת - חשוב לי לומר לכם: מתוך הוקרה עמוקה למסירותם ולעוז רוחם של הנופלים, מתוך המחויבות הערכית להיות ראויים להקרבתם ולהמשיך בדרכם, נעשה כל שניתן כדי להדליק מעט אור בעלטה בה אתם שרויים. יהי זכר הנופלים ברוך ונצור בלבנו לעד".