שחקני איסלנד. הם מפחדים
שחקני איסלנד. הם מפחדיםצילום: רויטרס

בעוד יומיים בלבד תעלה נבחרת ישראל בכדורגל למשחקה החשוב ביותר באירופה בשנים האחרונות, כשתתמודד מול נבחרת איסלנד במסגרת חצי גמר פלייאוף מוקדמות יורו 2024, במטרה להשיג את הכרטיס המיוחל וההיסטורי לטורניר כדורגל אירופי גדול ראשון אי פעם.

אחרי שבחודש שעבר מאמן נבחרת איסלנד, אוגה הריידה, תקף את ישראל בשל המלחמה, ואף אמר כי הוא מעדיף לא לשחק מול ישראל ובהמשך חזר בו, היום (שלישי) פרסמו בכלי התקשורת במדינה הנורדית טור דעה של פעילת ה-BDS, הראן גומונדסדוטיר.

גומונדסדוטיר יצאה בתקיפות נגד ההחלטה לקיים את המשחק מול ישראל כהרגלו, כאשר בין היתר כתבה כי "אופ"א וההתאחדות האיסלנדית העמידו את שחקני נבחרת איסלנד בעמדה בעייתית - הם ייאלצו לשחק נגד נבחרת שמגיעה ממדינה שמבצעת התקפות על אזרחים ומפרה זכויות אדם".

לדברי פעילת ה-BDS, "בשל התנהלותה, הואשמה ישראל בביצוע רצח עם בעזה בפני בית הדין הבינלאומי בהאג על פי פסק דין מקדמי. בית הדין הבין-לאומי לצדק בהאג הוא בית המשפט הגבוה בעולם ורצח עם הוא הפשע החמור ביותר שיש".

"השתתפות בתחרויות ובאירועים בין-לאומיים, בין אם בתחום הספורט או התרבות, מספקת למדינת ישראל במה לטייח את פשעיה" טענה גומונדסדוטיר והוסיפה כי "בעצם קיום המשחק, אנו מעבירים מסר כי איננו רואים את הפשעים של ישראל כחמורים. בניגוד להצהרות שכדורגל הוא רק כדורגל, ההיסטוריה הוכיחה לנו שבמגרש הכדורגל יש הזדמנות לנקוט עמדה מוסרית נגד אי צדק, אפרטהייד, הפרות זכויות אדם ואלימות".

את טור הדעה המסית שלה סיימה גומונדסדוטיר, עם נתון מופרך לפיו "מאז תחילת המתקפה הישראלית, הצבא הרג בממוצע ילד אחד כל 15 דקות, מה שאומר שניתן להעריך שישה ילדים ייהרגו במהלך 90 הדקות של המשחק בין ישראל לאיסלנד. זו בושה שאיסלנד משחקת נגד ישראל. לא משנה איך המשחק יסתיים, איסלנד כבר הפסידה".