אלנתן בראלי
אלנתן בראליצילום: באדיבות המצולם

כבר תקופה ארוכה שבעמותת 'סולמות' של הרב יוסף צבי רימון, שכבר חתומה על סדרת הרשת המצליחה 'רצים למשנה', משתעשעים עם המחשבה פודקאסט שיתכתב עם 'רצים למשנה'.

"המחשבה הראשונה הייתה מעין פודקאסט סיפורי שיביא את העולם של 'רצים למשנה' אל עולם הפודקאסטים", מספר אלנתן בראלי, מורה בבית ספר יסודי ביום ופודקאסטר ותיק בלילה. "רצינו להמשיך את עלילת הסדרה ולספר על מהלך השנה ומה מתרחש גם בין חופש גדול לחופש גדול - שזה הזמן בו יוצאת סדרת 'רצים למשנה'".

אז התכנית כבר אושרה והפרקים הראשונים היו צריכים לצאת לקראת חנוכה, אבל כמו במקרים רבים נוספים, באה המלחמה וטרפה את הכל. אלנתן גויס למילואים ארוכים ובוודאי שלא היה מה לדבר על משהו בחנוכה.

"במהלך המלחמה המשכתי להוציא פרקים בפודקאסט שלי, 'מעשה ונשמע' אבל גם אלו היו פרקים אחרים ממה שאני רגיל. פרקים שהוקלטו בפלאפון שלי, חלקם ממש מהשטח וללא עריכה, בטח שלא הייתי יכול לעבוד על סדרה חדשה לחלוטין. לקראת השחרור חזרתי לאביעד מעמותת סולמות והתחלנו לחשוב מה ואיך לעשות עכשיו, והוחלט לשנות כיוון" הוא מספר.

וכך, במקום סדרה סיפורית על ש"ס המשניות, הוחלט לפנות לעולם ההלכה. לשנות כיוון וללכת על משהו בוגר יותר שיפנה גם לנוער, משהו שישלב בין שאלות בהלכה רלוונטיות ועכשוויות, עליהן יענה הרב רימון. שילוב בין שאלות שתמיד רוצים לשאול ולדעת ואולי לא תמיד מספיקים, לבין ידע כללי וכל מיני סיפורים מעניינים אותם מביא אלנתן.

הסדרה, שנקראת 'מהודו ועד שו"ת' הוקלטה כולה ביום הבחירות המקומיות, על אף שאלנתן היה עדיין בימים האחרונים של המילואים שלו, פשוט כי זה הזמן בו הרב היה פנוי. ועל אף שאולי לא ניתן לשים לב לכך - כי הרב ואלנתן מנהלים בפודקאסט דו שיח, אלנתן שואל והרב עונה - אבל כדי לשמור על איכות סאונד טובה, הרב הוקלט בנפרד משאר הפודקאסט, ורק בשלב העריכה שולבו שתי הרצועות יחד. כמובן שגם הוכנסה מוזיקת רקע ואפקטים מתאימים.

"על שולחן חדר העריכה, כמו שמכנים את זה, נשארו כל מיני סיפורים ודברים שהרב אמר שהורדנו כדי לשמור על ה'קצב' של הפודקאסט" נותן לנו אלנתן הצצה פנימה. "לדוגמא, הרב סיפר לנו על רבו הרב ליכטנשטיין, שהיה דורש בפורים דרשה היתולית לבקשת התלמידים".

הנושאים שנשארו לבסוף הם ארבעה, כאשר כל אחד זוכה לפרק משלו: משלוח מנות, תחפושות, שמחה ומקרא מגילה., כשאת הטקסט לסדרה כתב חיים אקשטיין תוך שהוא שומר על האיזון הדק שבין ספרות השו"ת הנודעת למתכונת הצעירה והעכשווית.

"חיים אסף אנקדוטות שונות וחיבר אותן בצורה מופלאה לשאלות שרצינו לשאול ושמר על רצף רעיוני. לפעמים זה היה מאתגר כעורך, כי הרב ענה באופן חופשי ולפעמים הייתי צריך לחשוב, איך לחבר את הדברים למה שחיים כתב ולטקסט שאני קריינתי כדי לשמור על הרוח והכיוון".

"בנוסף, הייתי צריך להיות מאוד מדויק בשילוב של האפקטים והסאונד, שיכנס במינונים המדויקים ובמקומות הנכונים, שיוסיף ולא יפריע".

ולסיום, בראלי בוחר לחתום בנקודה אחת מתוך דבריו של הרב רימון. "הרב רימון דיבר בהקלטות על הסיבה בשלה מרעישים בהמן, להראות שאנחנו לא משלימים עם הרע בוחרים ודבקים בטוב. זה מסר שנכון לתמיד ובמיוחד בתקופה הזו, אני מקווה שהפרויקט הזה יוסיף עוד נקודה של אור וטוב ונמשיך, כל אחד במקום שלהוסיף טוב שיכריע את הרע".