יהודה ושומרון
יהודה ושומרוןצילום: Hadas Parush/Flash 90.

צה"ל הודיע כי יפתח כבר מחר (שלישי) בשעות הבוקר את כביש גלעד לתנועת ערבים, למרות שורת הפיגועים שהתרחשו לאחרונה בציר.

הציר שנסלל בעבר ככביש עוקף לשכם, היה סגור לתנועת ערבים מתחילת המלחמה כצורך ביטחוני להגן על הנוסעים היהודים בכביש.

ההחלטה עליה הודיע צה"ל כשבועיים לאחר פתיחת מחסום ג'ית הסמוך לתנועת ערבים, מגיעה בניגוד להבטחתו המפורשת של מח"ט שומרון להנהגות הישובים באזור רק לפני שבועיים לפיה בשל ההסלמה והעלייה בפיגועים כביש גלעד יישאר סגור לתנועת ערבים.

ההחלטה על פתיחת הכביש הביאה לזעם רב בקרב תושבים מיישובי הסביבה, שהפנו אצבע מאשימה לאלוף פיקוד המרכז יהודה פוקס שעומד לדבריהם מאחורי הצעד השערורייתי: "יש פה אלוף שבאופן מסוכן מעדיף פעם אחר פעם את רווחת האויב על פני חייהם של התושבים היהודים", תקף הערב הרב מנחם בן שחר, תושב גבעת רונן ופעיל מטה 'נלחמים על החיים'.

הוא הוסיף: "התחושה היא קשה מאוד. צה"ל בעצמו מדבר על עליית מדרגה בפיגועים ביו"ש, כמויות אמל"ח מטורפות, ייצור מטענים ונשקים בכפרים רבים - ובמקום לתמרן, לכבוש, לאסוף נשק ולהשמיד תשתיות, דרגי השטח בצה"ל מקבלים הנחיות הפוכות מלמעלה: להקל על תנועת ערבים, לפתוח חסמים, להגביל ולצמצם את פעילות הכוחות".

לדבריו, "זה בלתי נתפס. מישהו מנסים בכוח להרדים אותנו ולחזור לשגרת ערב הטבח. לקנות שקט זמני בעוד מחוות לאויב. הבטיחו לנו חגיגית 'אין לכם מה לחשוש, פתיחת החסם בצומת ג'ית היא "מסיבות מבצעיות בלבד", כביש גלעד נשאר סגור לתנועת ערבים. עברו שבועיים, והופ, נוחתת הוראה חדשה מכיוון אלוף הפיקוד - לפתוח את הציר לתנועת ערבים. ההשלכה הביטחונית ידועה לכולם והמשפט "הכתובת על הקיר" מתגמד לעומת הסכנה בפתיחת הציר. ההחלטה המסוכנת הזאת עוד תעלה חלילה בחיי אדם. לא נעמוד מנגד ונאפשר לצעד המופקר הזה לקרות".

בניהו מלט, תושב חוות גלעד הגיב אף הוא לפתיחת הציר: "פתיחת כביש גלעד לערבים עלתה כבר בעבר בחייו של תושב הישוב הרב רזיאל שבח הי"ד שנרצח בירי מחבלים מרכב חולף. לכל גורם ביטחוני בגזרה - החל מרכזי הביטחון וכלה במפקדי השטח בצה"ל, ברור שהותרת הציר סגור לתנועת ערבים היא צורך ביטחוני מובהק, אבל האלוף פוקס החליט להעדיף את טובת אוכלוסיית האויב בכפרי המרצחים על פני החיים שלנו. אם חלילה יקרה אסון, הדם יהיה על הידיים שלו".