מתניהו אנגלמן
מתניהו אנגלמןצילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן, התייחס למחדלים ב-7 באוקטובר, לאסון מירון וקישר ביניהם לבין החלטות בנושאים נוספים כמו משבר האקלים.

לדבריו, "הממשלה מקבלת החלטות - אבל כושלת שוב ושוב ביישומן". עוד אמר בוועידת האקלים של 'הארץ' כי "יש חשיבות קריטית להסתכל בעיניים פקוחות על סיכונים עתידיים, לדון בחלופות, ולכבד גיוון של דעות ומנגנוני בקרה - בין אם מדובר בסיכונים ביטחוניים ובין אם מדובר בסיכונים סביבתיים כמו רעידות אדמה".

"גם כשמקבלים החלטות - צריך לבקר ולוודא שהן מיושמות. היעדר בקרה על קבלת ההחלטות והיעדר היערכות למצבי סיכון התפוצצו לנו בפנים ב-7.10", הוסיף.

המבקר אנגלמן אמר כי "המשותף להתמודדות עם משבר האקלים, לאסון מירון ול-7.10 הוא היעדר יישום ובקרה על ידי גורמי ממשלה".

"יש אינספור החלטות ממשלה שהתקבלו אבל רמת הביצוע היא נמוכה. אין גורם ממשלתי מתכלל עם יכולת וסמכויות להקצות משאבים ולערוך בקרה על יישום החלטות הממשלה. המצב הזה לא מאפשר להתמודד עם סיכונים כדי להיערך אליהם בראייה צופה פני עתיד".

המבקר אנגלמן הציג את הממצאים העיקריים מדוח ביקורת המעקב שפרסם בשבוע שעבר על היערכות הממשלה למשבר האקלים - ושבו הדגיש כי הממשלה סובלת מ"דשדוש תפקודי" בנושא.

אנגלמן גילה כי משרדו נמצא כעת בסיומה של ביקורת על מוגנות מתקני ההתפלה, "גם מפני טילים וגם מפני השפעות האקלים - כמו התחממות מי הים - על המתקנים הללו". במסגרת הביקורת, ייבדק גם הפיקוח הממשלתי על חברות פרטיות שמעורבות בהפעלת מתקני התפלה.