ראשי המועצות
ראשי המועצותיח"צ

ראש מועצת שומרון יוסי דגן, ראש מועצת קרני שומרון יונתן קוזניץ וראש מועצת קדומים עזאל ותיק תוקפים בחריפות את ההחלטה לפתוח את כביש גלעד לתנועת ערבים מהרשות הפלסטינית.

קודם לכן חמישה ראשי ישובי גב ההר: איתמר, אלון מורה, יצהר, הר ברכה וחוות גלעד יחד עם ראש מועצת שומרון הוציאו מכתב חריף בנושא למפקד אוגדת איו"ש תת אלוף יקי דולף ואלוף פיקוד מרכז יהודה פוקס בו הם מתריעים מפני "הפיגוע הבא" שיתרחש בשל פתיחת כביש גלעד לתנועת פלסטינים לראשונה מאז טבח השבעה באוקטובר וזאת על אף ירידה של 50% במספר הפיגועים לאחר סגירת הכביש בחצי השנה האחרונה.

"נדהמנו לשמוע כי על אף עלייה ברורה בניסיונות הפיגועים באזורנו בכלל ובכביש גלעד בפרט, ורק 5 חודשים לאחר זוועת טבח השביעי באוקטובר שהוכיחה לכולנו את הרצחנות של אויבינו, טבח שהיינו מצפים שיבטל כל קונספציה אחרת של הסתמכות על 'ההרתעה' בקרב האויב והמוכנות שלו לרצוח יהודים בכל דרך, בחרתם להורות לפתוח את כביש גלעד לתנועת ערבים מהרשות הפלסטינית וזאת לאחר 88 פיגועים על כביש זה בשנה האחרונה ו- 16 פיגועים על הכביש רק בשבועיים האחרונים, בהם אף הוסרה פלוגה שלמה מסדר הכוחות המוצב באזור. השאלה היא לא 'אם' השאלה היא רק 'מתי' ואיזו משפחה תצטרך להעלות לקורבן את יקירה כדי ששוב יסגרו את הכביש לשבועיים - עד יעבור זעם".

ראש מועצת שומרון יוסי דגן תוקף בחריפות את ההחלטה, "הדבר הזה המתרחש לנגד עינינו, החזרה לטעויות של השישה באוקטובר הן לא פחות ממדהימות. שוב אנחנו שומעים על מרקם החיים של האויב שחשוב יותר מחי אזרחי מדינת ישראל שוב תיאוריות שמתאימות לשוויץ ולא למזרח התיכון. אנחנו מבקשים לעצור את הפיגוע הבא מבקשים לעצור את הטירלול של פתיחת כבישים לאותם אנשים שמאיימים בלי להתבלבל לרצוח יהודים ואף לחזור על זוועות השביעי באוקטובר ביו"ש. פתיחת כביש גלעד מסכנת את חיי התושבים. את הדבר הזה אנחנו אומרים כשאנחנו מגובים בעובדות לא בחלומות".

שלושת ראשי המועצות בשומרון הכריזו כי הם ניצבים יחד מול המהלך המסוכן. עוזאל ותיק ראש מועצת קדומים הוסיף "רק הבוקר חווינו פיגוע ירי קשה בבקעה. המחבלים ממשיכים לירות ולפגוע בנו ואנחנו ממשיכים במתן הקלות לערבים לכבוד הרמדאן. פתיחת כביש גלעד לתנועת ערבים היא סכנה ביטחונית והזיה. המצב הזה שבו אנחנו פותחים ופותחים והם יורים ויורים הוא בלתי מתקבל על הדעת. בטרור צריך לטפל ביד קשה, גם כשהוא ביהודה ושומרון".

יהונתן קוזניץ ראש מועצת קרני שומרון הוסיף "פתיחת המחסומים לתנועה בציר גלעד בפרט ובאיו"ש בכלל, מהווה פרס לטרור בזמן שההסתה הפרועה והפיגועים הרצחניים ממשיכים ללא הרף. אסור להשלים עם מציאות שבה אנחנו צריכים לתת הקלות לאויבינו, כדי לרצות מדיניות זרה, ובייחוד בזמן שחיילינו נלחמים לילה ויום בעזה ובאיו"ש".

גורם בטחוני מסר בתגובה לכתבה "קיימים חסמים רבים, חלקם קבועים חלקם חסמי פתע על מנת לשלוט ולנטר את התנועה. כל ההחלטות מתקבלות לאחר הערכת מצב עם הגורמים הרלוונטיים ולאור שיקולים מבצעיים ומקצועיים בלבד. בשום שלב לא סורב שיח מול ההתיישבות, רק לפני שבועיים התקיימה פגישה של מפקד פיקוד המרכז עם ראש מועצת שומרון במשרדו ואתמול (חמישי) התקיימה שיחה של מפקד האוגדה עם ראשי ההתיישבות בגב ההר. המדיניות היא ברורה, להמשיך ולקיים שיח ופגישות עם ההתיישבות בכל הדרגים כפי שהיה עד עכשיו. ממשיכים בפעילות ההתקפית העצימה לעצור מבוקשים ולסכל פיגועים בעומק הערים והכפרים הערביים".