השר גדעון סער
השר גדעון סערצילום: חיים טוויטו

יו"ר הימין הממלכתי, ח"כ גדעון סער מתח ביקורת הבוקר (ראשון) על ניהול הלחימה ברצועת עזה וטען כי לא מופעל מספיק לחץ על חמאס.

סער כתב כי "נושא המתווה לשחרור החטופים תקוע בדיוק מאותה סיבה שהכל תקוע: חודשים ארוכים שבהם הוחלש הלחץ הצבאי על חמאס. חמאס לא מרגיש בלחץ להגיע למתווה חדש, כי לא מופעל עליו לחץ משמעותי".

לדבריו, "המשך מלחמה ארוכה, שבלונית ואיטית לא תביא אותו לשם. במצב דברים זה מרשה לעצמו החמאס לתבוע בעצם את חזרתו לצפון הרצועה ושיקום כוחו (השלטוני והצבאי) שם. האמת העגומה היא שללא סיום הדשדוש ושינוי כיוון במלחמה - ישראל צועדת להפסד בה".

בשבוע שעבר הודיע סער על פרישה מהממשלה בהצהרה לתקשורת לאחר שדרישתו להיות חבר בקבינט המלחמה לא נענתה.

בהצהרה לתקשורת עם פרישתו אמר בהתייחסות ללחימה: "ראיתי והתרעתי מראש, כי האטת ההתקדמות הצבאית, שמשמעותה הארכת המערכה, תהיה מנוגדת לאינטרס הלאומי. יש לכך השלכה גם על התארכות העימות בצפון והמשך הסבל של רבבות המפונים מבתיהם".

הוא הוסיף כי "להשמדת הכוח הצבאי של חמאס היה צורך לפעול בלוח זמנים מהיר יותר, בהורדת הלחץ הצבאי איבדנו מנוף משמעותי להגעה למתווה חטופים חדש. הארכת המערכה גם החריפה את מצבנו בזירה המדינית הבינלאומית".

עוד אמר: "דשדוש היה גם בכל הנוגע להתקדמות ליעד של השמדת הכוחות השלטוניים של חמאס. נעדרה תוכנית עבודה מסודרת, שיטתית ואפקטיבית להשגתו. גם השתלטות חמאס על הסיוע ההומניטרי מרחיקה אותנו ממיטוט שלטונו. כבר חודשים שאנחנו מתריעים על כך. גם בשיח הציבורי, אך חשוב מכך: בישיבות הקבינט הביטחוני חזרתי שוב ושוב (יחד עם חברתי השרה יפעת שאשא-ביטון) על עמדותינו ועל דרישתנו לשינוי כיוון. דרישתנו לרעיון מסדר חדש למלחמה. לצערי, לא הצלחנו בכך".