היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה
היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארהצילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה מזהירה מעקיפת צו הביניים שהוציא בג"ץ בעניין תקציבי הישיבות לחרדים ואוסרת לפצות אותם בכל דרך אחרת.

במכתב שכתב למשרד הביטחון ולמשרד החינוך המשנה ליועמ"שית, עו"ד גיל לימון, הוא הבהיר כי "ממחר - מערכת הביטחון צריכה לגייס חרדים".

"משרד החינוך יימנע מכל צעד שיש בו או שעלול להיות בו משום עקיפה של הוראת צו הביניים - בין אם באמצעות הגדלת התקציב ו'ערך הנקודה' שבמבחני התמיכה דנן, בין אם באמצעות אפיקי מימון אחרים או בין אם בכל דרך אחרת", לשון המכתב.

בכאן רשת ב' דווח הבוקר כי לאחר ששר הביטחון יואב גלנט, סירב לשתף פעולה עם הצעת הממשלה לחוק הגיוס, ראש הממשלה בנימין נתניהו, ביקש מראש המל"ל צחי הנגבי, להשתתף בצוות מקצועי שיגבש את הצעת החוק החדשה.

על פי הדיווח, הנגבי השיב בחיוב לבקשת ראש הממשלה נתניהו. הפנייה לראש המל"ל נעשתה לאחר שהיועמ"שית גלי בהרב-מיארה דרשה מהממשלה לספק תשתית מקצועית עובדתית, כהוכחה לכך שהצעת החוק שהיא מקדמת אכן תיושם.

פניית נתניהו להנגבי התרחשה במהלך התייעצות פוליטית שקיים עם השר לשעבר אריאל אטיאס, שר המשפטים יריב לוין וגורמים פוליטיים נוספים. נתניהו דן עימם על תשובת המדינה לבג"ץ בצל הודעת היועמ"שית, לפיה לא תגן על עמדת הממשלה שביקשה לדחות את ההכרעות בעניין חוק הגיוס ב-30 ימים נוספים.

ראש הממשלה הודיע באותה השיחה על הקמת צוות שיכין את חוק הגיוס החדש, זאת חרף התנגדות שר הביטחון גלנט וחרף התנגדות שרי המחנה הממלכתי.

בכוונת הממשלה לגבש את הצעת החוק בשבועות הקרובים, בניסיון לפתור את המשבר מול בג"ץ, שהוציא ביום חמישי האחרון צו ביניים להפסקת כספי התמיכות לתלמידי מוסדות תורניים החייבים בגיוס לצה"ל ולא מתגייסים.