על רקע המחסור החריף ברופאים בישראל, התקיים אירוע ה-MedEx בפעם הראשונה היום (ראשון) בצרפת.

האירוע התקיים בפריז כחלק מתוכנית לאומית רחבה שיזמו משרד העלייה והקליטה, משרד הבריאות, ארגון "נפש בנפש" ובסיוע הסוכנות היהודית, שנועדה להאיץ את עלייתם לישראל של 2,000 רופאים יהודים מרחבי העולם במהלך חמש השנים הקרובות.

באירוע השתתפו מעל ל-450 רופאים ורופאי שיניים יהודים מרחבי צרפת ובלגיה.

במסגרת הכנס, המשתתפים נפגשו עם נציגים ממוסדות הבריאות הישראליים, במטרה להסדיר את רישיון התעסוקה ואת מקום העבודה במערכת הבריאות עוד טרם עלייתם, על מנת לענות על מצוקת כוח האדם במערכת הבריאות בישראל, שהולך ומחריף מדי שנה, כפי שמשתקף בדוחות של ארגון הבריאות וה-OECD.

העולים העתידיים נפגשו עם אנשי המנהלת לרופאים עולים של משרד העלייה והקליטה, קיימו סבבי ראיונות עם נציגי בתי וקופות החולים לבחינת הזדמנויות תעסוקה, קיבלו מידע על ההליכים הרשמיים והמענקים השונים והמירו את רישיונות הרפואה, על מנת שתחומי התמחותם יוכרו בישראל. כל זאת תחת קורת גג אחת, לטובת שילובם המיידי במקצועות אליהם הוכשרו עם עלייתם ארצה.

בנוסף לכנס ה- MedEx נערך גם יריד עלייה וסולידריות לישראל בפריז וזה בהמשך לנתוני ההתעניינות בעלייה הגוברים מאז ה-7.10. בתחילת החודש נערך כנס עם כ-1500 משתתפים בניו יורק, ולפני שבועיים יריד גדול בלונדון שנערך לאחר 5 שנים בהם לא התקיים יריד זהה.

האירוע נערך בהשתתפות שר העלייה והקליטה, ח"כ אופיר סופר, מייסדי "נפש בנפש", טוני גלברט והרב יהושע פס, מנכ"ל משרד העלייה והקליטה, עו"ד אביחי כהנא, משנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר ספי מנדלוביץ', סמנכ"ל עלייה וקליטה בסוכנות היהודית, שי פלבר, נציגי ההסתדרות הרפואית בישראל, כל ארבע קופות החולים ובתי חולים מובילים מרחבי הארץ, בהם: בילינסון, הדסה, זיו, ברזילי, שמיר, שערי צדק ועוד. באירוע הושם דגש על הצגת אפשרויות התעסוקה והשתלבות בפריפריה, זאת במסגרת תוכנית מענקים חדשה של מנהלת תקומה הממשלתית.

שר העלייה והקליטה, אופיר סופר, אמר כי "עליית רופאים למדינת ישראל ובפרט לגליל ולנגב תחזק מאוד את מערכת הבריאות הישראלית. כנס הרופאים בפריז הוא המשך לכנס הגדול שהתקיים החודש בניו יורק כשהמטרה שלו היא להעלות רופאים יהודים מוכשרים וטובים למדינת ישראל מכל העולם בטווח הזמן המיידי. במהלך החודש האחרון קיימנו כנסי עלייה גדולים בניו יורק, לונדון ופריז ואנחנו רואים את התמיכה הגדולה והרצון לעשות עלייה למדינת ישראל דווקא בזמן מלחמה, מתוך סולידריות ורצון לחזק את ישראל. אני מודה לשותפים החשובים שלנו במשרד הבריאות, בנפש בנפש והסוכנות היהודית. יחד נעשה ונצליח".

שר הבריאות, אוריאל בוסו, הוסיף: "משרד הבריאות מוביל בימים אלו צעדים ותוכניות להגדלת כוח האדם המקצועי במערכת הבריאות ואני מברך על כל שיתוף פעולה שמסייע לנו לעמוד במשימה הלאומית לרווחת האזרחים. כנס MedEx, שהתקיים זו הפעם הראשונה באירופה, הוא כר פורה עבורנו להכיר לרופאים ולרופאות יהודים מרחבי היבשת את מערכת הבריאות המצוינת של מדינת ישראל ולהזמין אותם לעלות לארץ".

"תגבור מערכת הבריאות בבעלי מקצוע איכותיים זכאי שבות מאירופה, המבקשים לקשור את גורלם בגורלו של העם היהודי בארצו, הוא מעשה ציוני ראוי וצעד חשוב צופה פני עתיד. המשרד בראשותי יפעל ככל שיידרש כדי לפשט הליכים בירוקרטיים ולזרז את תהליך הקליטה של הרופאים העולים במערכת ויקבל אותם בברכה. אני סמוך ובטוח שהתוכנית הלאומית שאנו מובילים תעזור לנו להתמודד עם האתגרים שניצבים בפנינו ולספק מענה רפואי איכותי וראוי לכלל אזרחי ישראל", דברי בוסו.

מייסד-שותף ומנכ"ל "נפש בנפש", הרב יהושע פס: "זהו רגע היסטורי להיות פה על אדמת אירופה. לא רק לנו כארגון, אלא גם למדינת ישראל וליהדות התפוצות. מדובר פה בלא פחות מבשורה שתעניק למערכת הבריאות בישראל את הידיים העובדות הנוספות להן היא כה משוועת. אנו גאים להיקרא לדגל על ידי משרד העלייה והקליטה, משרד הבריאות והסוכנות היהודית, ובנינו תוכנית מקיפה שתגיע לכל פינה ברחבי העולם שתזרים חמצן למשק הישראלי, תביא כח אדם מיומן ומקצועי שישדרג את איכות הרפואה הציבורית ויספק נחיתה קלה לעולים העוסקים בתחומי הבריאות".

יו"ר הסוכנות היהודית, דורון אלמוג, סיכם: "האהבה לישראל היא הדחף המרכזי לעליית יהודים מכל רחבי העולם וכך גם מצרפת. הם ממשיכים להביע את תמיכתם וגאוותם במדינת ישראל בימים קשים אלו. במציאות המורכבת בה אנו נמצאים, חיזוק מערכת הבריאות הוא מטרה חשובה מאין כמוה. העולים החדשים שותפים חשובים לבניין המדינה ופיתוחה מאז הקמתה. הם חלק מהותי מפסיפס החברה הישראלית כולה. תרומתם משמעותית בכל התחומים וכך גם בתחום הרפואה והבריאות. אנחנו מחבקים אותם ומודים להם מעומק הלב".