חבר הכנסת עמית הלוי (הליכוד) מתייחס בראיון באולפן ערוץ 7 להפגנות הסוערות של מחאת קפלן בקריאה לבחירות תוך השמעת הסיסמה נגד ראש הממשלה 'אתה הראש - אתה אשם'.

הלוי מעריך כי מדובר באותם אנשים שהפגינו לפני ה-7 באוקטובר ודרשו את החלפת השלטון. "אותם אנשים, אותם שלטים, בעיקר אותה מטרה. פעם זה הוסווה כאילו פוגעים בדמוקרטיה והיום זה נעשה במסווה של דאגה לחטופים. זה מזעזע ובעיקר פוגע במשפחות החטופים. מדובר בניצול של משפחות החטופים בשעה הכי קשה שלהן למען מטרה מפלגתית".

"אם יש משהו שמרחיק את שחרור החטופים זה העובדה שסינוואר, מאיפה שהוא לא נמצא, אומר 'אני מנצח, הנה הצלחתי בזכות כלי הנשק הזה שנקרא חטופים לפצל את החברה הישראלית ולהעביר את האשמה על נתניהו'", הוא מוסיף.

לחבר הכנסת יש ביקורת קשה כלפי המפגינים והשיח שהם מנהלים. "אני שומע משפחות חטופים שאומרות 'נתניהו לא משחרר את החטופים'. מי לא משחרר אותם? מי טבח? מי אנס? מי רצח? מה זה השיח הזה? זה שיח שגורם לסינוואר למסקנה הפשוטה - 'אני מנצח ולכן אני לא אשחרר את החטופים'. המחיר רק יעלה. החזקת החטופים אצלו משרתת את היעד ולכן זה מרחיק ולא מקרב את שחרורם".

הלוי נשאל מדוע הוא סבור שמדובר במחאה פוליטית ולא הבעת כאב של משפחות חטופים. "כולנו כואבים. יש תסכול נוראי. אני לא מתגלח מהשבעה באוקטובר ומתקשה לישון בלילה. הכאב הוא נוראי, זו מציאות בלתי נסבלת שהאחים והאחיות שלנו בעזה. השאלה היא מה עושים בשביל זה. התשובה היא, כל מי שמכיר קצת את האויב שלפנינו - יודע שהתשובה היא למחוץ אותם. אם יש דרך שתחזיר את החטופים זה דווקא הדרך הזאת".

מחאת השמאל נגד הממשלה
מחאת השמאל נגד הממשלהצילום: Yonatan Sindel/FLASH90

הוא שיתף כיצד מגיבים על התפיסה שלו בקרב משפחות חטופים. "לחלק יש יותר קשב, חלק כמו שאמרתי מנוצלים למטרות, בין אם זה מטרות שהם היו שותפים אליהם מלכתחילה באופן אישי כאזרחים ובין אם מתמרצים אותם ומעודדים אותם לכיוונים הללו".

"צריך לומר את האמת ביושר לציבור וגם למשפחות", מדגיש הלוי. "החובה היא חובה מוסרית עליונה להשיב את האנשים הללו שהופקרו ונבגדו על ידי מדינת ישראל, זה ברור לגמרי. יש לי ביקורת על מהלכי המלחמה, לא מעט. דבר אחד צריך לומר ביושר - נתניהו עומד כצוק איתן מול לחצים בינלאומיים שלא היו כדוגמתם. אם הוא לא היה שם את האצבע בסכר מול הצונאמי הזה - היינו היום בפלסטיניזציה נוראית של האזור".

הוא ציין כי "המלחמה הייתה צריכה להתנהל אחרת מבחינת התוכנית המבצעית. לחלק את עזה, לא לציר אחד, לשלוט קודם כל במקורות האנרגיה, אז לא היו נשארים מחבלים מתחת לשיפא. היום, חמאס שולט באוכל, בסיוע, באנרגיה, זה משאיר אותו שולט באוכלוסייה ואת זה צריך לשנות".

לסיום הוא נשאל האם ישראל יכולה לפעול ברפיח כשהממשל האמריקני מתנגד לכך. "ישראל היא מדינה ריבונית. מדינות ריבוניות צריכות להתייחס בכבוד לריבונות אחת עם השנייה. הציפייה שלנו מארה"ב היא לכבד את הריבונות שלנו".