מחאת 'אחים לנשק' מול ביתו של השר דרעידובי עופר

ראש ישיבת ההסדר בשדרות, הרב דוד פנדל, קובע בראיון לערוץ 7 כי מאחורי הקריאה לגיוס בני הישיבות החרדיות עומדת לא יותר מאשר החתירה להפלת ממשלת הימין.

הרב קורא לציונות הדתית לצאת ולהפגין נגד מה שהוא מגדיר כדורסנות בה מנסים להפיל בכוח ממשלה ולכפות על ציבור יקר מהלכים שאינם הפתרון, ובוודאי שלא בעת הזו. "כל כך שקוף מה מטרת היועצת ומה מטרת המחאות. זה לא גיוס החרדים. בינתיים לחרדים שכן רוצים להתגייס לא נותנים מענה, ואני יודע זאת ממקורות ברורים. אפילו שר הביטחון לא שש לעזור לכל היוזמות שקיימות. לא ניפול למלכודת שלהם".

מוסיף הרב פנדל ואומר כי "המפעל האדיר הזה של עולם הישיבות, שלא היה כמותו מאז חזקיהו המלך, הוא עולם שמדינת ישראל יכולה להתפאר בו, וזה שהמדינה מממנת אותו זו זכות עצומה, חס ושלום לא נוותר על הזכות לממן תלמידי חכמים".

בדבריו מבהיר הרב פנדל כי הרצוי והנכון הוא להגיע להסדר עם עולם הישיבות. "נשמח אם יהיו אלה ישיבות הסדר חרדיות, אבל לא עכשיו, לא עם מיארה, לא בכפיה ולא בשיתוף פעולה של הציונות הדתית. עכשיו זה הזמן להרבות בתפילה, בתורה ובאחדות. לא ניתן להם לממש את זממם לסכסך בינינו. לא ניתן להם להפיל ממשלה בצורה הכוחנית הזו".

הרב פנדל מבקר גם את תקשורת הציונות הדתית שלא מבינה את המלכודת הזו, כהגדרתו. "עניינם הוא לסכסך", שב ומדגיש הרב פנדל ומתייחס גם לשאלת הצורך בהשתתפות הציבור החרדי בנשיאה בנטל ואומר כי הוא עצמו מוכן לסייע בהקמת ישיבות הסדר חרדיות, אך הדבר לא יבוא בכוחנות, בזלזול ובהתנשאות, אלא מתוך שיתוף פעולה ובחינה גם של מוכנות הצבא למהלך שכזה. "ברור שבסוף זה יקרה בכל מיני צורות, אבל לא עם היועצת ולא בצורה זדונית של הפלת ממשלת ימין בכוחנות ומתוך רצון לסכסך".

"זה יחזור אלינו כבומרנג", מזהיר הרב פנדל המשוכנע כי אותו מיעוט שנושא את דגל המאבק בציבור החרדי יעשה הכול גם כדי לפגוע בישיבות ההסדר ובדוחי השירות למיניהם, בין אם למכינות ובין אם למוסדות אחרים, וגם זאת מתוך אותה טענה לשוויון. הרב פנדל מדגיש כי טיעון זה הוא סיבה משנית בלבד להתנגדותו החריפה. הסיבה העיקרית להתנגדותו זו היא "שאנחנו צריכים לדעת לכבד גם ציבורים שלא חושבים בדיוק כמונו בכל דבר".

"בסוף אנחנו לומדים את אותו רב' אלחנן, את אותו רב' חיים, את אותו קצות החושן והמכנה המשותף הוא אדיר", מדגיש הרב פנדל, ובאשר לטענה לפיה יש לפחות לקדם את גיוסם של אותם בחורים שאינם לומדים הוא מסרב להיגרר לשיח שכזה ומשיב: "הם לא יצליחו לפלג בינינו ולא לפורר את האחדות הענקית ושותפות הגורל שיש לנו ברצון לבנות יחד עולם תורה מאוד מאוד רציני. אנחנו צריכים להגיד בקול הגדול ביותר שאפשר כמה כבוד יש לנו לציבור המקביל. היינו רוצים שגם הם יכבדו אותנו, וגם זה יבוא", מוסיף הרב הערה.

על הישיבה שלו שמתמודדת עם אתגר החזרה לחיי השגרה בשדרות, אומר הרב פנדל כי אכן לפני כשלושה חודשים שבה הישיבה כמעין חלוץ לפני המחנה. "אני קצת מצטער שלא חזרנו לפני ארבעה וחמישה חודשים. אני לא שלם עם כל הרעיון של עזיבת עיר ואני שמח שזכינו לחזור. בשבת זכור היינו יחד עם ישיבת הכותל, רקדנו בבתים, הקפצנו את העיר, המשכנו את הריקודים של שמחת תורה ועוד נמשיך את ההקפות והחיזוקים", אומר הרב ומזכיר כי תלמידי ישיבתו הרגו בבוקר שמחת תורה שלושה מחבלים, והדבר הוא מקור לגאווה לישיבה ותחושת ביטחון לתושבים. "ברוך ה', נגמרו הימים שבחורי ישיבה לא יודעים להגן על עצמם".

בראייה אופטימית לעתיד מתאר הרב פנדל את האחווה והאחדות בין תושבי שדרות לתושבי הקיבוצים והישובים הסמוכים בשל אותה תחושת ערבות הדדית, את תנופת הבנייה בעיר כמו גם את התנופה התורנית שבה. "הכול חוזר לתחייה. נחזור יותר חזקים ויותר נחושים. הטרוריסטים לקחו בחשבון שאין צה"ל, אין כיתות כוננות והם יכולים לחבל כל ההייטק, אבל הם לא לקחו בחשבון את הגבורה האזרחית בכל מקום ובכל מגזר. זה משהו אדיר".