ח"כ עמית הלוי
ח"כ עמית הלויצילום: ערוץ 7

חבר הכנסת עמית הלוי מהליכוד מתח ביקורת חריפה בריאיון הבוקר (שני) לרדיו 103FM על התנהלות היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה בעניין חוק הגיוס.

הלוי אמר כי "עוד הייתי פה שהכנסת חוקקה פעם אחר פעם תיקונים כאלו ואחרים לחוק גיוס"

"שורה תחתונה, הסמכות נלקחה מאיתנו. בית המשפט פסל פעם אחר פעם גם את החוק וההסדר הזה. אני לא אומר שמקובל עליי העניין הזה שאנשים אינם משרתים בצבא. צריך לומר ביושר לציבור, יש פה ציבור, לא רק החרדי, גם הערבי, שהתרגל במשך כמעט ארבעה דורות הרגל מגונה שלא להשתתף בחובה המוסרית, האזרחית והתורנית לשרת בצה"ל. לכן צריך לשנות את זה, אבל לשנות את זה מהיום למחר, כנראה שזה לא יביא תוצאות".

לטענתו, "ההצעות בעבר היו הצעות שאומרות 'בואו נבין את הקבוצה ונעשה תהליכים, אבל בסופו של דבר הם יובילו להשתלבות יותר עמוקה בחברה'. אני חושב שכל מי שלומד תורה או למד תורה בעבר יודע שזו המצווה אולי הכי חשובה להגן על העם היהודי".

העניין הזה מחייב תיקון, ועם זאת, שני הדברים האלו, גם אם תתחמקו מהם באלגנטיות זה לא יעבור - גם כשהיו תיקונים בממשלות קודמות, גם אז בית המשפט העליון פסל פעם אחר פעם גם הסדרים שונים, טובים יותר או פחות. דבר שני, אנחנו צריכים להתמודד עם הסוגיה הזו, ככל הנראה, בצורה קצת יותר איטית, אבל אין ספק שהתוצאה בסוף צריכה להיות שכל אזרח במדינת ישראל, כולל הציבור הערבי, לא צריך להתחמק מזה".

כשנשאל על התערבות היועמ"שית ובג"ץ אמר הלוי כי "התערבות בג"ץ לאורך שנים בנושא הזה היא התערבות שלא במקום, חוסר סמכות. זה עניין חברתי, ציבורי שלנו, הכנסת צריכה להכריע בזה, בכיוון שבהחלט משנה את המשוואה היום, המשוואה היום בלתי נסבלת".

"היועמ"שית עשתה פה צעד נוסף, ומשום מה היא נוהגת כך בשום מקרה אחר, היא באה לפסול תקציבים. באירוניה נוראית אבל צריך לומר, אולי אם החרדים היו תומכים קצת בטרור, אולי היא לא הייתה מעיזה לקצץ להם בתקציבים".

עוד תקף: "המוסדות הללו שתומכים בטרור, אני מנסה לקדם חוק שמוסדות כאלו תינקט נגדם סנקציה תקציבית, עומדת היועמ"שית ושלל השליחים שלה על הרגליים האחוריות - לא שקל, לא חצי שקל, יתמכו בטרור, לא יתמכו. היה נראה שפחות מעניין אותה, ואני אומר את זה אחרי שנה בדיונים - כל המקלות בגלגלים שהיה אפשר כדי למנוע את הדבר הפשוט שמי שתומך בטרור תינקט נגדו סנקציה".