ההרודיון
ההרודיוןצילום: ערוץ 7

המנהל האזרחי הכריז הבוקר (שני) לאחר עבודת מטה ממושכת ואינטנסיבית על שטח פארק 'הרודיון' שבגוש עציון כאדמות מדינה, זאת בסך של כ-170 דונם.

ההכרזה על אדמות המדינה באתר ׳ההרודיון׳, עתידה לקדם את תכנון ופיתוח מתקני האתר ותהפוך את האתר למוקד תיירותי ותאפשר פיתוח האזור והאתר על ידי המנהל האזרחי ורשות הטבע והגנים לשנים הבאות.

בנוסף, ההכרזה תאפשר בניית מרכז מבקרים חדש ומותאם, החלפת המבנים הזמניים והקרוונים בבנייה קבועה ואיכותית, זאת לצד יצירת חללי תצוגה ושבילים חדשים יחד עם מקומות התכנסות ברחבי האתר.

במהלך שלוש השנים האחרונות, קידם המנהל האזרחי בפיקודו של תת-אלוף פארס עטילה, 8 הכרזות על אדמות מדינה. זאת במסגרת קידום ופיתוח ההתיישבות - תוך שמאמצים אלו לוקחים חלק מרכזי בעשיית המנהל האזרחי.

פארק ׳ההורדיון׳ הוא אחד מן האתרים ההיסטורים החשובים הקיימים באזור תוך שישנה חשיבות רבה במעשה ההכרזה - מה שמראה על המשך הדרך לשגשוג ופיתוח האזור.

בפעילות למען הכרזת האתר עמלו זמן רב כלל אנשי המנהל האזרחי, ביניהם צוות סטטוס מקרקעין, יחידת קמ"ט אפוטרופוס, ענף תשתית ויחידת קמ"ט שמורות טבע.

השר במשרד הביטחון בצלאל סמוטריץ' מסר: "בשורה חשובה להתיישבות, לגוש עציון ולצדק ההיסטורי. במשך קרוב לשנה אנו עמלים על קידום תהליכי הכרזה של קרקעות ביהודה ושומרון. לאחר ביצוע סקרי קרקע ובדיקות מעמיקות, המנהל האזרחי מבצע הכרזה של הקרקעות כאדמות מדינה. תהליכים חשובים מאוד כחלק מהמערכה על השטחים הפתוחים. אנחנו מובילים את התהליך באופן סדור ומקצועי ואני מודה למינהל האזרחי על קידום ההכרזות. ברכות לגוש עציון, להתיישבות ולמדינת ישראל".

ראש מועצת גוש עציון ירון רוזנטל מסר כי "מדובר בבשורה אדירה. ההרודיון הוא אחד מהאתרים ההיסטורים החשובים ביותר בארץ ישראל והוא פנינה תיירותית בינלאומית. כבר למעלה מ-20 שנה אנו עמלים על הפיכת הרודיון לאתר תיירות ומורשת מהשורה הראשונה. ההכרזה תהווה קטליזטור להפיכתו למוקד תיירות בינלאומי. המועצה בראשותי מחויבת להמשך פיתוח משמעותי באתר בשנים הקרובות, בשיתוף פעולה הדוק עם רשות הטבע והגנים הלאומיים. הדבר יביא שגשוג לאזור כולו. זו עדות מפוארת לקשר ההיסטורי שלנו לחבל הארץ הזה".

רוזנטל הוסיף: "בהזדמנות זאת אני רוצה להודות לשר בצלאל סמוטריץ' שקידם את המהלך, לאנשי המנהל האזרחי ולכל מי שעמל ליצירת המציאות בשטח".

שלמה נאמן, יו"ר מועצת יש"ע, הוסיף: "הכרזת אדמות ההרודיון כאדמות מדינה היא החלטה אסטרטגית שמהווה תוצאה של עבודה ארוכת שנים. ההרודיון, הוא בין השרידים ההיסטוריים החשובים ביותר הקיימים כיום לעם היהודי ולכן זוהי בשורה חשובה לעם ישראל כולו. אני מודה לשר במשרד הביטחון, בצלאל סמוטריץ׳ על הובלת ההחלטה החשובה, למינהל האזרחי ולאנשי המקצוע במועצה האזורית גוש עציון על שהיו שותפים למאמץ ארוך שנים שהבשיל לבסוף להישג חשוב זה. נמשיך לפעול ולחזק את אתרי המורשת הרבים בכל רחבי יהודה ושומרון".