זירת החיסול בדמשק
זירת החיסול בדמשקצילום: רויטרס

החיסול המשמעותי ביותר מאז קאסם סולימאני: איראן מאשרת כי בכיר בכוח קודס, מוחמד רזא זאהדי, חוסל בתקיפת מטוסי קרב שיוחסה לישראל וכוונה לבניין הקונסוליה האיראנית בלב דמשק.

זאהדי היה בתפקידו האחרון מפקד כוח קודס בסוריה ולבנון ולפני כן שימש בין היתר כמפקד חיל האוויר ומפקד חילות היבשה של משמרות המהפכה.

בשנים האחרונות היה אחראי על הפעלת הטרור של השלוחות האיראניות נגד ישראל - כולל חמאס בעזה.

משמרות המהפכה פרסמו הודעה רשמית כי שבעה קצינים ומפקדים בארגון חוסלו בתקיפה, שלטענתם בוצעה על ידי ישראל.

חוץ מזאהדי, בתקיפה חוסלו גם חברי משמרות המהפכה מוחמד חאג'י רחימי - האחראי על הזירה הסורית בכוח קודס, חוסיין אמאנאללהי - רמטכ"ל של משמרות המהפכה בסוריה ולבנון, מהדי ג'לאלתי, מוחסן סדאקת, עלי אקה באבאיי ועלי סאלחי.

ארבעה גורמים ישראלים הודו כי ישראל אחראית לתקיפה בדמשק שבסוריה - כך טען העיתון 'ניו יורק טיימס'. לדברי הגורמים התקיפה כוונה לעבר פגישה חשאית שבה השתתפו נציגי מודיעין איראנים ונציגים פלסטינים מהג'יהאד האסלאמי ודנו במלחמה בעזה.

בכיר אמריקני אמר כי ישראל הודיעה לארצות הברית על התקיפה ברגע ביצועה.

שר החוץ האיראני חוסיין אמיר עבדאללהיאן התייחס לתקיפה ואמר כי "נתניהו יצא מאיזון בגלל ההפסדים בעזה ואי השגת יעדי המלחמה. התוקפנות הזו היא הפרה של הנורמות הדיפלומטיות והאמנות הבינלאומיות. אנו רואים בישראל אחראית להשלכות הצעד הזה. על הקהילה הבינלאומית לנקוט עמדה נחרצת נגד הפשעים האלה".

דובר משרד החוץ האיראני, נאסר כנעאני, אמר "מדובר בהפרה בוטה של החוקים הבינלאומיים. אנו מצפים מהקהילה הבינלאומית והאו"ם לגנות את התוקפנות בצורה חריפה ולנקוט בצעדים הדרושים. אנו רואים בישראל אחראית להשלכות. איראן שומרת לעצמה את הזכות להגיב על הפשע ותחליט על אופי התגובה".