משרדי אל ג'זירה
משרדי אל ג'זירהצילום: יונתן סינדל. פלאש 90

החוק שקידמו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר התקשורת שלמה קרעי לסגירת משרדי ערוצים זרים בישראל - ביניהם רשת אל ג'זירה ורשת אל-מיאדין - אושר הערב (שני) בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת.

החוק קובע כי אם השתכנע ראש הממשלה שערוץ זר פוגע במדינה, יוכל שר התקשורת, לאחר קבלת חוות דעת בטחונית אחת לפחות ובאישור הממשלה או הקבינט לפעול נגד ערוץ זר שפועל נגד המדינה.

הפעולות יאושרו בצווים שעליהם יחתום שר התקשורת, ויכללו בין היתר: סגירת משרדי הערוץ בארץ, החרמת ציוד שידור, מניעת שידורי כתבי הערוץ, הסרת הערוץ מחברות הכבלים והלוויין, חסימת אתרי האינטרנט שלו ועוד.

השר קרעי הגיב: "הבאנו כלי יעיל ומהיר לפעולה כנגד אלו המשתמשים בחופש העיתונות כדי לפגוע בביטחון ישראל ובלוחמי צה"ל ולהסית לטרור בשעת מלחמה. אני מודה ליו"ר הוועדה חה"כ צביקה פוגל ולחברי הוועדה על אישור החוק, כמו גם לייעוץ המשפטי של הווועדה ושל הכנסת על הליווי הצמוד, כך שהחוק יהיה קביל משפטית אך בעיקר יעיל וישים".

"כתוב בפסוק: 'ה' ילחם לכם ואתם תחרישון'. ה' יתברך הוא בעל המלחמות אבל 'ואתם תחרישון' - זו משימה שמוטלת עלינו - להשתיק את התקשורת הפוגעת בביטחון המדינה. וכך נעשה בעזרת השם. לא יהיה חופש ביטוי לשופרות החמאס בישראל. אלג'זירה תיסגר בימים הקרובים", סיכם.

ח"כ צבי סוכות טען כי כי בשל הסייגים שהוטלה בה ניתן יהיה לצפות בערוץ גם לאחר אישור החוק. "אנחנו נלחמים כבר זמן ארוך לסגירת אל ג'זירה. היועמ"שית עיקרה את החוק מתוכן ואמרה לשר התקשורת 'נזכיר לך מי בעל הבית במדינה', הסביר ח"כ סוכות בראיון לרדיו 'קול חי'.

לדבריו, החוק מוגבל בזמן. "החוק תקף רק ל-3 חודשים, בכפוף לאישור שופט מחוזי. אפילו סנקציות על הכתבים לא אישרה היועמ"שית, רק החרמת ציוד צילום אבל לא פלאפונים. גם אחרי אישור החוק עדיין יוכלו לצפות בערוץ אל ג'זירה בישראל".

סוכות חשף כי "היה לנו ויכוח עמוק בתוך הקואליציה. כל חברי הקואליציה בוועדה התנגדו בכלל לחוק. לא רצינו להעלות את זה היום להצבעה. כשסגרו את ערוץ 7 היועמ"שית לא התערבה. כשפוגעים בימין כולם שותקים. הם לא צריכים את החוק כדי לפגוע בנו".