המבנה שהופצץ בדמשק
המבנה שהופצץ בדמשקצילום: Arab World Press via Reuters Connect

המזרחן פרופ' אייל זיסר, מאוניברסיטת תל אביב, מעריך כי חיסולו של הבכיר האיראני מוחמד רזא זאהדי בסוריה לא יוביל את חיזבאללה להחרפת הלחימה בישראל בגבול לבנון.

"להערכתי לחיזבאללה אין אינטרס לגרור את לבנון למלחמה כוללת - בגלל שבסוריה תקפו איראני. אין לו איך להסביר את זה ללבנונים. מנגד, צריך להיות ערוכים ומוכנים, כי יכולות להיות התפתחויות בכל רגע", אמר זיסר בראיון לבני טיטלבוים בכאן מורשת.

הוא הוסיף כי "מדובר באדם שהיה קשור לחיזבאללה, בנה את הארגון, ומותו מהווה מכה לארגון. עם זאת, חיזבאללה מקפיד לעשות הפרדה בין סוריה ולבנון. הוא הגיב בעבר על פגיעות באנשיו בסוריה ומאז המלחמה הוא ממילא יורה כל יום על הצפון אז אין תגובה של ממש".

פרופ' זיסר מדגיש כי עצם החיסול הוא הישג. "זה חיסול דרמטי משום שמדובר באיש של איראן בסוריה ולבנון. מאז חיסולו של קאסם סולימני על ידי האמריקנים לפני ארבע שנים הוא היה מחליפו ובנה את הנוכחות האיראנית באזור. חיזבאללה זה פרוייקט שלו יחד עם סולמיני והוא ניהל את האירועים בפועל מבחינת איראן - בואכה השבעה באוקטובר".

"הפעילות הישראלית המתמשכת לאורך השנים בלמה את הניסיון האיראני להיאחז בסוריה. אם לא היינו פועלים היו בסוריה מיליציות איראניות עם מערך טילים כמו שיש לחיזבאללה. זה נאבק שנמשך לאורך שנים ויש חשיבות גדולה לפעולות כמו החיסול. כי אם לא עושים שום דבר או לחילופין עושים טעויות המצב עלול להיות גרוע יותר. זה לא שהחיסול הזה יקרב שקט בגזרה", סיכם.