קיבוץ בארי
קיבוץ באריצילום: דוב בער הכטמן

שר החינוך יואב קיש מוביל תכנית חינוכית ערכית חדשה במערכת החינוך, במסגרתה יודגשו ערכי ההנצחה והגבורה, הערבות ההדדית והסולידריות, השייכות לארץ ולמדינה והמפגשים בין כל חלקי החברה הישראלית.

במסגרת תכנית זו, תלמידי מערכת החינוך יציינו במהלך החודש הבא, במסגרת חודש התקומה והגבורה, את אירועי 7 באוקטובר ומלחמת "חרבות הברזל", תוך בחינה והתבוננות רחבה גם על אירועים היסטוריים.

במשרד החינוך אומרים כי "מטרת התכנית היא להנציח ולהוקיר את זכרם של נרצחי ונפגעי אירועי ה-7 באוקטובר וחללי מלחמת חרבות הברזל, ולייחל לשובם של החטופים והחטופות". בנוסף, באמצעות התכנית תוגבר תחושת השייכות של התלמידים לעם, לארץ ולמדינה ולהגביר את מעורבותם ופועלם לקידום החברה הישראלית.

במסגרת התכנית, יתקיימו מגוון שיעורים, סדנאות, פעילויות, שיח, העלאה על נס של סיפורי גבורה מעוררי השראה ועשרות סיורים ברחבי הארץ, בהובלת מנהל חברה ונוער. מוסדות החינוך יקיימו טקסי זיכרון בימי המועד הנכללים בחודש זה: יום השואה, יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה, יום העצמאות, יום ירושלים ויום האחדות. חודש "התקומה והגבורה" במערכת החינוך יחל ב-1 במאי ויגיע לסיומו ביום ה-9 ביוני, עם ציון "יום האחדות".

קיש מסר: "מדינת ישראל ומערכת החינוך זוכרים, מוקירים ומנציחים את הלוחמים בוגרי המערכת שהתייצבו בעוז ובחירוף נפש כנגד הקמים עלינו לכלותינו. מדובר בלוחמי דור התקומה של מדינת ישראל. מוטלת עלינו החובה לפעול להנצחתם ולשימור זיכרונם, להפיח את רוחם – רוח הגבורה והעוז, להנחיל את מורשתם ולהמשיך את דרכם".

עוד במסגרת חודש הגבורה והתקומה, יתקיימו בבתי הספר דיונים על הזהות היהודית -ישראלית וייערך שיח מעמיק בסוגיות ובדילמות העוסקות בקשר של זהות אישית וקולקטיבית. לצד זאת, יתקיימו מפגשים בין הקבוצות השונות בחברה הישראלית ויערכו פעילויות שמעודדות מעורבות ועשייה חברתית אזרחית למען הקהילה, החברה והמדינה. כמו כן, ייערכו טקסי הוקרה לאנשי ונשות חינוך ולמתנדבים שיזמו ופעלו במרכזי חינוך שהוקמו עבור התלמידים שפונו מבתיהם.

"אירועי ה-7 באוקטובר ייחרטו בזיכרון הקולקטיבי כטראומה לאומית, שהבליטה את חשיבותם של הערבות ההדדית, הסולידריות החברתית, ההתגייסות למען האחר, רוח ההתנדבות והנתינה ואהבת הארץ והמולדת. ערכים אלו יהיו נר לרגלי מערכת החינוך ובוגריה", נמסר.