יהודה אבידן
יהודה אבידןצילום: חיים גולדברג, פלאש 90

מנכ"ל משרד הדתות, יהודה אבידן, התייחס לתהליך זיהוי הגופות אחרי אסון רב נפגעים בוועידת איגוד התאגידים העירוניים ברשויות המקומיות באילת.

"כשאדם נקבר במפולת קשה להגיע לטביעות אצבע. דנ"א זו לא הבעיה לקחת אלא הבעיה בכמות המפענחים והמעבדות. כשרוצים להתחיל לטפל אין מספיק רופאים משפטיים בישראל", פתח אבידן את דבריו.

הוא סיפר על המלחמה כי "עד שלא ידענו לזהות אדם בצורה מוחלטת לא שחררנו במלחמה הזאת. בימים הראשונים קבענו על פי טביעת אצבע או דנ"א. לא הספקנו להביא למכון לCT או צילום".

הוא שיתף ברגע מצמרר של זיהוי אחת מקורבנות הטבח: "בתחקיר שעשינו לרות פרץ ז"ל הילדה עם הצרכים המיוחדים, לא היה לי ספק שהאבא לא עזב את הילדה. לא יכול להיות שיש דנ"א שלו ולא של הילדה. האבא הוא המקור. הוצאנו אותו מהקבר ומצאנו אותם מחוברים".

מוקדם יותר בדיון התארח ראש עיריית שדרות אלון דוידי שהתייחס ללחימה ואמר: "מבחינתי כל נציגי הממשלה, נתניהו, גנץ, איזנקוט ועוד נכשלו יום אחר יום. הם ביססו את הקונספציה. לעולם לא אתלה את ההחלטות שלי בהחלטות של נתניהו או גנץ. הרי הם צפצפו עליי ועל התושבים".

הוא הוסיף ומתח ביקורת: "לנתניהו יש את האחריות הגדולה ביותר כי היה ראש ממשלה בזמן האסון, אבל גם לרמטכ"ל וראשי הצבא ששמעו ממני ביקורות לאורך השנים להמשיך בלחימה".

בפאנל השתתפו בנוסף לדוידי, איתמר רביבו, ראש מועצה אזורית חבל אשקלון ומשה דוידוביץ, ראש מועצה אזורית מטה אשר.

דוידוביץ תקף את מדיניות הממשלה במלחמה: "אנחנו מדברים על 'ביטחון' – מה זה ביטחון? לפי המילון – היעדר סכנה ו-ודאות. לתושבים שלנו בצפון אין את שניהם. פיתו בשוחד כסף את תושבי הדרום לחזור לבתים שלהם. קודם תביאו ביטחון לתושבים ואז תחזירו אותם. תחזירו ביטחון בתוך עזה ובתוך לבנון. 6 חודשים תושבים שלי חיים בחדר של 14 מטר, משפחות שלמות בחדר".

לדבריו, "אין מנהיגות, אין אומץ, אין הכלה, אין כיוון ואין מדיניות וממשל. בדרום אחרי 100 ימים עשו תוכנית והביאו את תקומה עם 18 מיליארד ₪. בצפון, אחרי חצי שנה מלחמה, אנשים עדיין לא יודעים מתי הם חוזרים הביתה. המדינה חושבת שאנחנו בצפון ערבים, ולכן היא לא סופרת אותנו. טרומפלדור מתהפך בקברו. אנחנו, ראשי יישובי קו העימות, נפגשנו פעמיים עם ראש הממשלה. הועברו מסרים ברורים מאוד. כשאנחנו ביקשנו מה תרחיש הייחוס להחזרת תושבנו – שר האוצר אמר לי לדרוש תשובה. גלנט אמר לו "מה אתה דוחק בראש הממשלה? לא ניתן לאויב שלנו את זה".

רביבו הוסיף, "עד שלא תהיה בשורה אמיתית, ותושבים ירגישו ביטחון אמיתי, הם לא יחזרו לבתיהם. זו מציאות שאנו דורשים שאחרי ה7 באוקטובר לא תהיה. אנחנו רואים שהקונספציה לא השתנתה בתפיסת ההתקפה וההגנה. חובת ההוכחה על המדינה והצבא".

על מנהלת תקומה, הוסיף: "הפקידות יותר חזקה מהדרג הנבחר ואנו רואים שמנהלת תקומה מתעכבת בגלל זה. חשוב בעיקר הביצוע של תקומה. חשוב שתקציבי העוטף יוכפלו".