איסמעיל הנייה
איסמעיל הנייהצילום: רויטרס

איסמאעיל הניה, מנהיג חמאס, אומר כי "מבול אל-אקצה" – מתקפת חמאס ב-7 באוקטובר – הביא עימו תקווה ששחרור ירושלים ו"טיהורה מהפולשים הכובשים" הוא עניין וודאי.

בנאום לקראת יום אל-קודס הבינלאומי אמר הניה, כי ישראל ניסתה בשנים האחרונות להכריע את הסכסוך על אדמת פלסטין דרך ירושלים ומסגד אל-אקצה, ואילו חמאס הגיב "מבול אל-אקצה" מחזית רצועת עזה.

לדבריו, מערכת "מבול אל-אקצה" מהווה מכה אסטרטגית עבור ישראל, שהחזירה את הסכסוך לאופיו המקורי, הסירה את כל המסכות מהפנים של השלום המזויף והציגה את הפנים האמיתיות של הישות הציונית ופשעיה.

בעניין זה ציין עוד הניה, כי מערכת "מבול אל-אקצה" מחקה גם את כל האשליות והאגדות אשר יצר "האויב הציוני" לעצמו בנוגע לצבאו וליכולותיו, והאליטה שלו ורבים מבני בריתו החלו לדבר על משבר קיומי.

הניה אמר, כי ישראל החלה לפעול "בפראות" כיוון שהיא מבינה שאין לה יכולת לשרוד כישות גוזלת וכובשת בהתמודדותה עם העם הפלסטיני, אשר מסרב לרעיון הכניעה והוויתור על פלסטין למרות כל הניסיונות לנורמליזציה ש"נשטפו" ע"י מערכת "מבול אל-אקצה".

מנהיג חמאס אמר, כי אלמלא ההשתתפות האמריקנית הישירה ב"תוקפנות" באמצעות אספקת נשק, סיוע כספי מסיבי ותמיכה מדינית במועצת הביטחון, לא הייתה "התוקפנות" נמשכת עוד.

הוא קרא להקמת חזית עממית של הציבור במדינות האיסלאמיות שתעמוד מול "הכיבוש", תשים קץ ל"תוקפנות הזו ותתמוך במערכת השחרור הפלסטינית", בהדגישו כי "מבול אל-אקצה" איחד את שורות בני האומה וחזיתות העימות.

"ממשלת הכיבוש מתעקשת על המשך התוקפנות הזו, ומה שמעניין את נתניהו ואת מקורביו הוא ההישארות על כיסא השלטון לתקופה ארוכה ככל האפשר", אמר הניה.

לדבריו, חמאס דבקה בדרישות הבסיסיות המגולמות בהפסקת אש קבועה, נסיגה מלאה מרצועת עזה, שיבה מלאה של העקורים, הכנסת כל הסיוע הנדרש, שיקום רצועת עזה, הסרת המצור ואישור עסקת חליפין "מכובדת".