פרופ' יובל אלבשן בסרביה
פרופ' יובל אלבשן בסרביהצילום: באדיבות המצלם

דיקן הקמפוסים הרב־תרבותיים בקריה האקדמית אונו פרופ' יובל אלבשן החליט להיכנס חבוש בכיפה להרצאה אקדמית בסרביה לאחר ששמע מסטודנט מקומי על הקשיים וההתנכלויות שחווה מאז תחילת המלחמה בעזה - על רקע יהדותו.

בחשבון הפייסבוק שלו תיאר אלבשן את הפגישה עם הסטודנט. "נכנס למפגש סגל וסטודנטים באחת האקדמיות פה בסרביה. בלובי ממתין סטודנט מקומי שמזהה אותי מהכרזה התלויה שם ומבקש לשוחח איתי בצד. הוא משתף אותי שלא במקרה נמנעו בכרזה לציין שאני מישראל והסתפקו רק ב'קריה האקדמית אונו'. זה מתחבר למה שהוא עובר כסטודנט יהודי בחודשים האחרונים בעיקר מצד סטודנטים ופרופסורים אורחים מהמערב שמגיעים לפה לסמסטר חילופים".

"מיום ליום זה מחמיר. מדברים עלינו היהודים כרוצחי ילדים , כעל פושעים, כעל שקרנים שעושים שואה כמו שעשו לנו..... כולם מתרחקים ממני", סיפר הסטודנט המקומי לפרופסור הישראלי.

"מדאיג שזה קורה אפילו פה, המקום האחרון שאפשר לצפות לזה. בכל מקרה, בעטיין של ההטרדות הוא הפסיק לענוד שרשרת מגן דוד ומשתדל בכלל להצניע את יהדותו ואת עצמו. עכשיו אין לי כבר ברירה. אני מוציא כיפה לבנה מהתיק (שנשארה מההרצאה אמש בבית חב"ד פה), מצמיד למה שנותר מהשיער ונכנס לאולם המפגש להתחיל בהרצאה. נכון, אני לא מאמין באלוהים, אבל עוד פחות מזה אני מאמין בלתת לפחד היהודי-גלותי המוכר והרע להמשיך לנצח", סיכם אלבשן.