בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ארגון השמאל 'שלום עכשיו' פרסם השבוע דו"ח ממנו עולה כי שנת 2024 היא שנת שיא בהיקף ההכרזות על אדמות מדינה.

הדו"ח פורסם לאחר שאתר הרודיון בגוש עציון הוכרז כאדמות מדינה בפעילות של שר האוצר בצלאל סמוטריץ'. ב'שלום עכשיו' הסבירו כי "ההכרזה על אדמות מדינה היא אחת השיטות המרכזיות של מדינת ישראל להשתלט על קרקעות בשטחים הכבושים".

עוד הוסיפו כי "קרקע שהוכרזה כאדמת מדינה כבר לא נחשבת בעיני ישראל כקרקע בבעלות פרטית של פלסטינים והם מנועים מלעשות בה שימוש. לצד זה, מקצה המדינה את אדמות המדינה ליהודים בלבד".

ב'שלום עכשיו' האשימו את נתניהו וסמוטריץ' בהעמקת ההתנחלויות: "ממשלת נתניהו-סמוטריץ' ממשיכה להשקיע מאמצים חסרי תקדים בהעמקת ההתנחלויות. ההכרזה על אדמות מדינה היא המצאה ישראלית על מנת להשתלט על שטחים בגדה המערבית ולמנוע מהפלסטינים כל אפשרות פיתוח. הציבור הישראלי מאס בממשלה שדואגת להתנחלויות ולאתרי תיירות עמוק בשטח הגדה המערבית".

איש התקשורת ברל'ה קרומבי הגיב לדו"ח: "‏צריכים להגיד מילה על שר האוצר בצלאל סמוטריץ'. בלי עימותים מתוקשרים וכותרות כל שני וחמישי על משבר עם ראש הממשלה, בלי פופוליזם ובלי צעקות. בשקט בשקט הוא מחולל מהפך היסטורי ביהודה ושומרון. כל הכבוד לשלום עכשיו שמספרים לנו שוב בשורות טובות! זו היסטוריה!".

הדו"ח של שלום עכשיו
הדו"ח של שלום עכשיוצילום: מתוך הדו"ח