חנוכת בית הכנסת
חנוכת בית הכנסתצילום: באדיבות קהילת 'קשת יהונתן' קטוביץ

בפאתי העיר הפולנית קטוביץ, ליד בית הספר לרפואה בו לומדים 80 ישראלים, נחנך השבוע בית כנסת חדש.

בית הכנסת נקרא 'קשת יהונתן' על שמו ולעילוי נשמתו של יהונתן "יוני" מלכה ז"ל, שריונר שנפל במבצע 'חרבות ברזל'.

באירוע נכחו הוריו ואחיו של יהונתן ועשרות הסטודנטים. רבה הראשי של פולין הרב מרדכי שודריך חבר הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' התומך ומסייע לכל התהליך של קירוב הסטודנטים היהודים, נשא נאום מרגש. "אחרי שנים שעל אדמת פולין רק נהרסו בתי כנסת והוחרבו, והיהודים ששפכו צקון לחש בין הכתלים הקדושים שתו את כוס התרעלה, הושמדו וגורשו, ומקדשי מעט הנותרים סגרו את שעריהם בהעדר מתפללים, נוסד בית תפילה ומקום להרבצת תורה ויהדות על אדמת פולין. תורה חוזרת ומחזרת על אכסניה שלה", אמר.

עוד הדגיש, כי "העובדה שבית הכנסת נקרא על שמו של חייל שנפל במשימת הגנה על יהודים, היא סגירת מעגל שאינו חדל מסיבובו כי עם ישראל הוא נצחי ונצח ישראל לא ישקר".

הקמת בית הכנסת היא שיאו של תהליך מתמשך של יסוד קהילת סטודנטים יהודים. הכל החל כשאפרים אביחי ואשתו רננה הלומדת רפואה באוניברסיטה המקומית הגיעו לקטוביץ. הוא הבין היטב את המשמעות וההשלכות של סטודנטים המרוחקים מביתם ושורשיהם הדתיים אינם עמוקים, והחליט ללכדם במגמה לבצר את זהותם היהודית ולמנוע התערבותם באוכלוסייה המקומית.

מיד בשבת הראשונה להגעתו החל להזמין לשולחן השבת קבוצת סטודנטים ומהר מאוד התברר שהצמא עז והניצוץ לא כבה. בשבת הראשונה הגיעו עשרה ובשבת שאחריה מספרם הוכפל. מהר מאוד הואץ וצמח מספר הסטודנטים ו"הקהילה" שהתהווה מונה כשמונים פרחי רפואה.

"עוד כשהיינו ׳אנשי ה-6 לאוקטובר׳ והארץ געשה, התעוררו ביננו דיונים שהסעירו וויכוחים גדולים - אך הכול תמיד היה סביב אותו שולחן, ומתוך יחס חברי גם לאלה שאתה כ"כ לא מסכים איתם. ואז הגיעה המלחמה שטרפה את כל הקלפים גם בארץ וגם אצלנו. שמחת תורה והפוגרום של השבעה באוקטובר גיבש את החבורה והידק את האבזמים", סיפר אביחי במעמד פתיחת בית הכנסת.

"עוד לפני השביעי לאוקטובר נהיינו אנשים אחרים, ובע"ה נחזור לארץ אחרים כי הייתה לנו שנה של הקשבה, הכלה, ישיבה סביב שולחן עם אנשים שבלי המפגשים כאן בקטוביץ סביר להניח שאף פעם לא היינו נפגשים כך לשיחות עומק". הוא מוסיף.

אולם המפנה האמיתי התרחש דוקא במישור הרוחני. כשהקבוצה גדלה ושיעורי התורה תכפו ורבו משתתפיהם, התקבלה ההחלטה שיש צורך במקום ייעודי הן לתפילות, לסעודות והן להתכנסויות החברתיות שנועדה לאיחוד הסטודנטים היהודים כשהם מבודלים בשעת הפנאי מהמקומיים ומשאר לומדי הרפואה. בני הזוג החליטו לפתוח בביתם בית כנסת של ממש, מקדש מעט לד' ולתורתו. נוצר צורך בספר תורה והרב שודריך נחלץ לעזרה. "כשחשבנו ע"ש מי נקרא אותו הגיע אלינו הסיפור של משפחת מלכה המדהימה", אומר אפרים אביחי.

היה זה לאחר שדודיו של אפרים אביחי סיפרו לו על שכן שנפל במלחמה. ממרחק הוא צפה בשידור מההלוויה והאזין להספד קורע הלב של ההורים. סיפורו של יוני מלכה שנפל בקרב מול מבלי החמאס, נגע בו, בפרט בהיותו בעצמו יתום שאביו נרצח בידי בני עוולה בדרכו לחברון.

"ידעתי שאלו אנשים שאנחנו רוצים שיהיו חלק מ"הבית היהודי" שאנחנו מייסדים בקטוביץ. בו ברגע הוחלט לקרוא לבית הכנסת "קשת יונתן", כי כמו שהקשת היא רבת גוונים כך ה"בית היהודי" שלנו מלא בגוונים של עם ישראל וכשאנחנו מאוחדים תחת המכנה היהודי המשותף, זה כל כך יפה. כמו כן, מוסיף אפרים אביחי, קשת היא כמובן כלי המלחמה המוביל לנצחון, ואחדותנו היא היום כלי המלחמה שלנו, שבע"ה גם יוביל לניצחון גדול. יהונתן מלכה היה לוחם והיה איש האחדות, ו"קשת יהונתן לא נשוג אחור וחרב שאול לא תשוב ריקם. הבלתי אפשרי הופך לאפשרי מאוד כשיש לך את האנשים הנכונים כמו אביחי ורננה", סיכם הרב שודריך.