הרמטכ"ל הרצי הלוי
הרמטכ"ל הרצי הלויצילום: דובר צה"ל

יו"ר מפלגת נעם סגן השר ח"כ אבי מעוז תוקף הערב את הרמטכ"ל הרצי הלוי בין היתר על רקע החלטתו להדיח קצינים בכירים בשל התקרית עם עובדי הסיוע בעזה.

"ההחלטות האחרונות של הרמטכ"ל מובילות אותי לחוסר אמון מוחלט בו ואני קורא לשר הביטחון להדיח אותו מיידית", אמר מעוז.

"באופן תמוה, החליט הרצי הלוי למנות את איתי ברון לרח"ט מחקר, החליט על הדחת אל"מ (מיל.) נוחי מנדל, והערב אף נחשף ע"י דובר צה''ל השקר המתמשך של צה''ל בדבר אי הימצאותן של מנהרות טרור החוצות מרצועת עזה לשטח מדינת ישראל. לצערי, עם הרמטכ"ל הזה לא נוכל לנצח את המלחמה".

אל"מ במיל' מנדל, ראש מטה חטיבת הנח"ל, היה אחד משני המודחים בעקבות התחקיר, לצד קצין אש חטיבתי בדרגת רב-סרן. בנוסף, יינזפו פיקודית אלוף פיקוד הדרום ירון פינקלמן, מח"ט הנח"ל אלוף-משנה יאיר צוקרמן ומפקד אוגדה 162 תת-אלוף איציק כהן.

תחקיר הריגת שבעה מעובדי ארגון הסיוע "המטבח המרכזי העולמי" (WCK) הביא לביקורת מצד חברי קבינט - וגם משורות הצבא עצמו.

מנדל הוא אב לשישה ותושב כרמי צור שבגוש עציון. שר האוצר ויו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' תקף את הרמטכ"ל על החלטתו, "העובדה שמכל מחדלי 7 באוקטובר, הקצין הראשון והיחיד שהופך לשעיר לעזאזל ומודח בשיחת טלפון הוא נוחי מנדל, היא מקוממת ומעבירה מסר בעייתי למפקדים וללוחמים".

סמוטריץ' הוסיף כי "לא מתקבל על הדעת שהרמטכ"ל עורף ראשים של קצינים חדים והתקפיים. אם יש צורך להעניש ולהוקיע מפקדים אלו צריכים להיות קצינים שקפאו על השמרים והובילו אותנו לאסון הנורא. הצבא זקוק למפקדים יוזמים והתקפיים שרוצים בהכרעת האויב. מפקדים בכירים שלא חתרו להכרעת האויב בשדה הקרב ועודם מעדיפים טכניקות והכלות שכשלו, יש לנו מספיק. החלטת הרמטכ"ל לא תורמת לאמון הציבור בפיקוד הבכיר".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הצטרף למתקפה: "החלטת הרמטכ"ל להדיח קצינים בכירים היא הפקרת הלוחמים באמצע מלחמה וטעות קשה שמשדרת חולשה. גם אם יש טעויות בזיהוי, במלחמה מגבים חיילים ובוודאי שלא עושים להם בית דין שדה".