ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן
ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבןצילום: רויטרס

רבבות מפגינים בהונגריה הגיעו אתמול (שבת) למחות נגד משטרו של ויקטור אורבן שמחזיק בשלטון 14 שנים ברצף.

לאורך השנים ניסו באופוזיציה להדיח את אורבן ללא הצלחה, בזמן שבאיחוד האירופי ובמדינות שונות ממשיכים למתוח יותר ויותר ביקורת על השינויים במבנה המשטר ההונגרי שבוצעו לאורך שנות שלטון אורבן.

למרות הביקורת מבית ומחוץ, בבחירות האחרונות שנערכו במדינה בשנת 2022, זכה אורבן בניצחון נוסף.

בתקופה האחרונה בהונגריה נחשפו לדמות חדשה יחסית - פטר מגיאר, שהיה מהמעגל הקרוב ביותר לראש ממשלת הונגריה ושירת בשורה של תפקידים דיפלומטיים - החליט להפנות לו גב.

מגיאר היה בעבר נשוי גם לשרת המשפטים לשעבר הונגריה ג'ודית וארגה ויש לשניים שלושה ילדים משותפים. וארגה הייתה בכירה מאוד במפלגה עד פריצתו של מגיאר ואף סומנה כמי שאמורה להוביל את מפלגת השלטון פידס בבחירות לפרלמנט האירופי שייערכו בחודש יוני.

קריאת התיגר של מגיאר התרחשה זמן קצר אחרי סערה פוליטית בה נשיאת הונגריה התפטרה כשהתברר שהעניקה חנינה למקורב שנכלא ושנה אחרי גירושי מגיאר.

לצד פוסט ויראלי שפרסם נגד הממשלה, מגיאר גם פרסם הקלטה באחת מפרשיות השחיתות במדינה שהביכו את השלטון, דבר שהגדיל בו את התמיכה.

בשבת האחרונה המונים יצאו יחד איתו למחות נגד שלטון אורבן, זאת אחרי תקופה ארוכה בה האופוזיציה הייתה רדומה יחסית.

יחד עם זאת, בממשלה ובגופים אחרים התומכים באורבן טוענים כי ההחלטה של גרושתו להיפרד ממנו, גרמה לו לנסות לנקום בממשלה כולה.

בנוסף, גרושתו של מגיאר טענה כי התעלל בה ופעם גם נעל אותה באחד מחדרי ביתם, טענות שהודהדו בתקשורת ההונגרית ונדחו על ידי מגיאר עצמו.

סקרים שנערכו בימים האחרונים מנבאים למפלגה בהנהגתו 15% תמיכה, דבר שימצב אותו כמנהיג המפלגה השלישית בגודלה בהונגריה.

מגיאר עשוי בשנתיים הקרובות להצליח להתחזק כשהוא אחד מאנשי האופוזיציה הבודדים כיום שמגדיר את עצמו כאיש מרכז ולא חוסך בביקורת גם על האופוזיציה הרדומה.

יחד עם זאת, ייתכן כי מגיאר יחל לאבד תמיכה בשנתיים הקרובות, תקופה ארוכה מאוד בה דברים רבים עשויים להשתנות.

לעת עתה, מגייאר מבטיח כי אם יצליח להדיח את אורבן, יבלום את ההתקרבות של בודפשט למדינות כמו רוסיה וסין ויחזיר את המדינה לחיקה של המערב.