פער בין הקודקודים לדרגי השטח
פער בין הקודקודים לדרגי השטחצילום: עיסאם האשלמון, פלאש 90

במלאת חצי שנה לפרוץ המלחמה ומתקפת הטרור על יישובי עוטף עזה שוחחנו עם ההיסטוריון הצבאי אביתר בן צדף על השאלות שלא מפסיקות לעלות סביב האירועים שקדמו למתקפה.

"הייתה לי תשובה כבר בתחילת המלחמה, וזו כותרת המשנה לסדרת המאמרים שפרסמתי על חרבות ברזןל וזה 'כישלון ידוע מראש'. אני לא מצפה לשום דבר מהצבא, ובעיקר לא שהוא יגן על מדינת ישראל", אומר בן צדף ומוסיף: "אי האמון שלי בצבא מתחיל לפני 55 שנים, שלהי מלחמת ששת הימים. מבצע כרמה הוכיח לי שמשהו רקוב בממלכת דנמרק".

כשהוא נשאל על מה שלטעמו רקוב אצלנו הוא אומר ש"הדג מסריח מהראש. כשאני מדבר על הצבא אני מתכוון אך רק לגנרלים. הדרג הלוחם לא כל כך מאומנים ומיומנים, אבל זה באשמת המפקדים שלהם. נראה את מה שקורה עם הדרג העליון והבכיר. ב-5 השנים האחרונות הדרג הזה לא רוצה לנצח. הניצחון היחידי שהוא רוצה זה בקרב על הפנסיות התקציביות ותנאי השירות. כך היה במלחמת יום כיפור ובמלחמת ההתשה ובמלחמת לבנון".

"הייתי בלבנון עם כוח של סיירת גולני בסוף שנת 68'. המלחמות התחילו אז", הוא אומר וקובע כי כבר אז "לא רצו לנצח. ראה מה קרה ב-82' בשלום הגליל והוכחה ניצחת היא חרבות ברזל. הפיקוד העליון של צה"ל לא רוצה לנצח. היה כבר מפקד אוגדה שבחוכמתו המעטה אמר לאנשיו שכל ניצחון רק יזיק לנו".

"בשמחת תורה הופקר אזור שלם במדינת ישראל. בראש השנה אמר מפקד אוגדת עזה לתושבי כפר עזה שהם התושבים המוגנים ביותר במדינה. אם הם המוגנים ביותר, אז אני, שחי בעוטף קלקיליה, חי בחיל הרעדה. רוב הפיקוד הבכיר הוכשר בווקסנר עם רעיונות עוועים שסתמו את מוחם, אם היה. ראה את הרקורד של האנשים, מה הם מדברים, ראה בפועל מה הם עושים".

לטעמו של בן צדף בין האחראים לכישלון המתמשך בצה"ל הוא האמון הכמעט עיוור של הציבור הישראלי בצבא. "הרי היה אסון נוראי של הפקרה בשמחת תורה וחמישה חודשים אחר כך סקר דעת קהל אומר ש-85 אחוז מהציבור הישראלי נותנים אמון בצה"ל, אז למה שהצבא ישתפר? זו הצרה של הצבא מאז שלהי מלחמת ששת הימים. 55 שנה של תבוסה מתמדת. הDNA של הצבא הורגל שהוא צבא מובס. בתלמוד כתוב שאין אסיר מתיר את עצמו מבית האסורים. הצבא לא יתוקן אם לא יהיה לחץ חיצוני מהציבור שיתקן או שיקרה משהו לגנרלים כמו הדחה וכלא".

בין העבירות שמזכיר בן צדף בהקשר זה מעילה באמון, שימוש בסמכות שלא כצורך וכיוצא באלה. "אחרי פרל הרבור הציבו קצין בכיר שישגיח על מפקד הזירה בחיל הים האמריקאי כדי שהוא לא יתאבד, אחרי יום כיפור שמו שני קצינים ליד דדו כדי שלא יתאבד. אצל קצין עם כבוד שנכשל ברמה הזו יש קוד כזה שהוא נוטל את חייו". דוגמא לכך הוא מוצא בגנרל היהודי בחיל הים האמריקאי, האדמירל בורדא. "האשימו אותו שהוא עונד מדליה שלא מגיעה לו. כעבור שלושה חודשים מונה מפקד חדש כי בורדא התאבד והשאיר מכתב שמה שטופלים עליו לא נכון, אבל הוא לא יכול להמשיך לחיות עם הבושה. כשאין לקצין בושה אין לו כבוד ואם אין כבוד למה שיתאמץ".

"קצין בכיר החליט שהוא אפילו לא מתעורר בלילה לדיון דחוף על ההתראות שצצו", אומר בן צדף, וכשאנחנו מציינים את הגרסה לפיה כלל לא העירו אותו לאותו דיון טלפוני, משיב בן צדף ואומר כי "האינפורמציה שלי היא שהוא קיבל התראה ולא רצה להתעורר. אני לא יודע מה האנשים האלה חושבים שתפקידם, אבל אני משלם להם משכורת חינם כדי שיגנו על עם ישראל והם לא מגנים, לא הצבא ולא השב"כ. מערכת הביטחון מועלת בתפקידה ומפקירה אותנו, עיין שמחת תורה, מלחמת לבנון, מה שקורה ביהודה ושומרון ובכל מלחמות ישראל מאז שלהי מלחמת ששת הימים. היו מבצעים פה ושם וסבבים והכול נועד להרשים את הציבור אבל הכול כלאם פאדי".

ומה היה בשנים שקדמו לאותו שינוי שחל בצה"ל מאז שלהי מלחמת ששת הימים? "הייתי אז חייל ובהמשך הייתי אקדמאי, ואני עוקב אחרי מערכת הביטחון לאורך כל התקופה הזו ולמדתי אותה לפני ולפנים. מה שקרה הוא חילופי דורות וחילופי אידיאולוגיה. עם כל הביקורת על דור תש"ח שלחם לביסוס הקמת המדינה, הוא האמין בציונות ובזכותנו על הארץ. היום אני לא רואה את זה. מי שמאמין בזכותנו על הארץ לא מפקיד את תושבי הגליל, יהודה ושומרון ועוטף עזה. כתושב עוטף קלקיליה אני מרגיש מופקר, והלוואי אתבדה".

על השאלות שעולות בו מאז ראשית המלחמה מספר בן צדף: "לפני כעשרה ימים ניסיתי לענות בסדנה יחד עם ד"ר אורי מילשטיין בנושא איפה היה חיל האוויר בשמחת תורה, אבל זה לא רק חיל האוויר. איך יכול להיות שאמ"ן טועה כל כך? עבדתי עם תא"ל יואל בן פורת, מפקד 8200 במלחמת יום כיפור, ולמדתי הרבה על הגישה. איך יכול להיות שכל כך הרבה מידע נזרק לפח ולא השתמשו בו, אפילו לא טרחו להשתמש בו? איך יתכן שאנחנו מסתמכים על התראה כשהמושג הזה מאוד מפוקפק?".

"איך אנשים שלא מבינים ערבית, התרבות הערבית, יכולים לחשוב על מה מרתיע את הערבים? איך אנשים שמזלזלים בדת של עצמם ובדת בכלל יכולים להבין מניעים דתיים של האויב? אנחנו בעיוורון מוחלט, וחלקו הוא עונש על היהירות שלנו והזלזול שלנו באויב. אנחנו מוכים ומצולקים", אומר בן צדף וקובע כי "ב-120 השנים הארונות מילאנו את בתי העלמין בקרבנות, רובם קרבנות של פיקוד בלתי אחראי, בלתי מיומן ובלתי מקצועי".

"בחרבות ברזל רואים לנגד עינינו שהצבא לומד תוך כדי תנועה. אז מה הם עשו כל השנים? מנהרות זה לא דבר חדש. כבר בר כוכבא השתמש במנהרות, אבל הם רואים בו בריון שעשה נזק לעם, אז למה ללמוד ממנו? הרי מדברים על זה שנים, למה לא התכוננת? למה המודיעין לא יודע איפה המנהרות? אני מניח שלפחות עשרת אלפים אנשי חמאס היו מעורבים בהכנות לשמחת תורה ושום דבר לא נקלט אצלנו. על מה אתם מדברים ומה עשיתם 15 שנה? השב"כ נאבק בקרב גבורה כדי לקבל את המודיעין בעזה לאחריותו ומה קיבלנו? כלום ופחות מכלום".

בן צדף מחריף את דבריו וקובע כי "יש לנו צבא קטן וטיפש ואומלל, ואם היום תיפתח חלילה עוד חזית יש לנו בעיה כי כל מיני גאונים מחלם פיזרו את כוח השריון, פיזרו את כוח התותחנים ואת הגנת הנ.מ.". לטעמו חברו למציאות הזו גם חוסר הרצון לנצח וגם "אמונה מטומטמת בטכנולוגיה", כהגדרתו. "הייתה גדר בקר שהפרידה בין עוטף עזה לעזה. תלו עליה אלקטרוניקה וסמכו עליה שתגן על עצמה. באו יחפנים וכבשו אותה. יש דברים כמו כוננות עם שחר, שמירה, איך יכול להיות שכבשו מפקדת אוגדה? במלחמת יום כיפור זה לא קרה. הסורים לא הצליחו לכבוש את מחנה נפאח למרות יתרונם המספרי? כי לאנשים האלה אין מושג בצבא. יש להם הרבה ברזלים על הכתפיים ולא מעבר לזה".

מוסיף בן צדף ומוצא את מקור הליקוי במקום עמוק יותר: "אני מאלה שסבורים שיש לנו צבא שיש לו מדינה. המדינה נשלטת על ידי הצבא שמנצל אותה לטובתו ולא להגנתה. הצבא הוכפף לדרג האזרחי, כלומר לראש הממשלה, עד מאי 67'. במאי 67' הצבא אנס את לוי אשכול לצאת למלחמת ששת הימים, שאני מברך על תוצאותיה אבל מבחינה משטרית יש כאן בעיה חמורה. הצבא הכריח את הדרג האזרחי לעשות צעדים שהוא לא היה בטוח שהם נכונים. מאז לא היה ראש ממשלה שהשתלט על הצבא".

"בסביבות 2007 ד"ר אורי מילשטיין, ד"ר בורשטיין ואני נכנסנו ללשכת ראש האופוזיציה, בנימין נתניהו, ודנו אתו על הצעתנו לרפורמה במערכת הביטחון ובצבא. הצגנו הצעה סדורה. הוא הקשיב, למרות שראש הלשכה שלו, בנט, כעס כי הרסנו לו את לוח הזמנים כי ישבנו אתו במקום רבע שעה 40 דקות. הייתה אתנחתא בדברים, ובה אמרתי לו 'אתה יודע שמערכת הביטחון פועלת נגדך'. הייתי בטוח שהוא ינזוף בי בצורה חריפה על היומרה והחריפות, אבל הוא אישר את דבריי ואמר שהוא רוצה לשמוע את ההסברים שלי. הסברתי והוא סיכם את הדיון על הרפורמות ואמר לי 'אין לי כוח להתמודד עם הצבא גם כשאהיה ראש ממשלה. צריך הרבה יותר כוח ממה שיש לי'".

במציאות שכזו "הצבא והשב"כ לא דיווחו לראש הממשלה על ההתראות. הוא שמע על הפשיטה יחד עם התושבים או אחריהם. הצבא מרגיש שהוא בעל הבית. רמטכ"ל צועק על שרים למרות שהם מפקדיו על פי החוק. אלוף מבלבל במוח בישיבת ממשלה ושכמעירים לו הוא צועק על השרים. איפה נשמע דבר כזה? אפילו בגרועות שברפובליקות הבננה אין דבר כזה. אין מי שייקח את הצבא וינער אותו אלא אם העם יחליט שקץ סבלנו".

מוסיף בן צדף: "אנחנו נמצאים בשלב מתקדם של הפיכה צבאית שחוללו במדינה לפני כשנה שנה וחצי. הצבא לקח את השלטון לידיו. ראש הממשלה רצה לפטר את שר הביטחון, אבל הוא לא עשה זאת כי הבהירו לו", הוא מזכיר ואנחנו שואלים אם לא מדובר בעדות לכך שהאזרחים הם שמכריעים ולא אנשי צבא. על כך הוא משיב ואומר כי האיום על ראש הממשלה שלא יפטר את גלנט הגיע מ"כנופיות מתפרעים שמונהגים על ידי גנרלים בשיתוף קצינים ובכירים והפרקליטות".

"מתנהל כרגע קרב שבו ההגמוניה לא מוכנה לקבל את תוצאות הבחירות. הם קוראים לבחירות כי זה נוח דמגוגית, אבל אם הם יובסו הם ימצאו תירוץ. שמענו את אהוד ברק מנחה את אנשי 555 שדמוקרטיה היא כלי להתקדם הלאה. לא אתפלא אם העסק הזה ממומן וממונע על ידי ה-CIA. הממשל רוצה בהשמדתה של ישראל ויעשה הכול להדחת נתניהו מהשלטון כי הוא הילד האחרון עם האצבע בסכר, ואחר כך אוסלו יהיה גן עדן לעומת מה שיהיה לנו". בן צדף מזכיר את דוקטרינת בז'זינסקי שהיה יועצו של נשיא ארה"ב ג'ימי קרטר ולפיה "ארה"ב צריכה להחליף את בעלות בריתה במזרח התיכון, ומדובר בישראל, מצרים וטורקיה. תחליף אותן איראן. ישראל תקועה לאמריקאים כקוץ בעין", משוכנע בן צדף.