ח”כ עמית הלוי, הליכוד
ח”כ עמית הלוי, הליכודצילום: ערוץ 7

חבר הכנסת עמית הלוי (הליכוד) פנה במכתב ליו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ יולי אדלשטיין בנושא מינויים והדחות בצה"ל בזמן מלחמה.

"לתדהמתנו, בוצעו בהנחיית הרמטכ"ל שתי פעולות חריגות המחייבות ללא דיחוי צעדי פיקוח מצד הוועדה", פתח הלוי את מכתבו.

הוא פירט כי "1. הדחה בעת מלחמה – לפי הודעת דובר צה"ל הודחו שני קצינים בכירים מחטיבת הנחל, עקב האירוע בו נפגעו שבעה עובדי הארגון בינ"ל. כמו טעויות רבות במלחמה זו שהובילו למותם של חיילים וחטופים, אסור בשום אופן שהיא תוביל להדחה תוך כדי מלחמה".

הלוי ציין כי "טעויות מבצעיות במלחמה מחייבות הפקת לקחים מהירה וגיבוי של הלוחמים להמשך לחימה נחושה ובוודאי שלא הדחה הפוגעת בחוסנו של צה"ל".

הוא הבהיר כי "הדחה זו חמורה במיוחד, מאחר ונוכח הפגיעה בעובדים של ארגונים בינ"ל, נוצר עליהום בינ"ל על צה"ל, במצב זה ראשי הצבא נדרשו לגבות ביתר שאת את הלוחמים ולהבהיר שהיתה כאן לכל היותר טעות מצערת, תוך כדי מלחמה בה צה"ל מסכן את חייליו הרבה מעבר לנדרש בדין הבינ"ל, ובוודאי שלא להדיח ולהפקיר את החיילים מול לינץ' תקשורתי ובינ"ל מסוג זה".

הלוי המשיך ופירט: "מינוי מחליף זמני לתפקיד רח"ט מחקר באגף המודיעין – מינויו של תא"ל ברון כמחליף זמני בתפקיד זה, מלמד על הבעייתיות במינויים לאחר הכישלון המערכתי של ה-7.10 לפני מסקנות ועדת חקירה חיצונית. מינוי ספציפי זה מעורר תהיות קשות מאוד, נוכח העובדה שהקצין היה ממובילי הקונספציה המודיעינית וההערכה השגויה מן היסוד ביחס לאויב".

בהמשך המכתב הוסיף הלוי כי "מינוי כזה מעמיק את הפגיעה באמון הציבור בצה"ל ומלמד כי במקום לפעול לתיקון, נעשות פעולות שמשמרות את דפוסי החשיבה שהובלו לכישלון והדבר מחייב את התערבות הוועדה. נציין עוד כי גם המינוי של מי שאמור לשמש באופן קבוע כרח"ט מחקר, מחייב בדיקה של הוועדה, נוכח התנהלות זו ונוכח החשיבות המיוחדת של תפקיד זה".

לסיום כתב: "עניינים אלו הינם חמורים ביותר בימי שגרה ולא יכולים לעבור לסדר היום בשעת מלחמה, לכן נבקש לכנס את הוועדה לדיון מיוחד בהקדם, או לחילופין להוסיף שני נושאים אלו לסדר היום של הוועדה ולדרוש הגעה של הגורמים המתאימים, כדי להתייחס ברצינות הראויה לכך".