יוסי פוקס וגלי בהרב-מיארה
יוסי פוקס וגלי בהרב-מיארהצילום: מארק ישראל סאלם/פול ואבשלום ששוני, פלאש 90

מזכיר הממשלה יוסי פוקס העביר היום (ראשון) בקשה למשנה ליועצת המשפטית לממשלה גיל לימון, בה דרש כי הממשלה תקבל ייצוג נפרד בבג"ץ חוק הגיוס - ולא תיוצג על ידי גלי בהרב-מיארה.

"ראוי כי בסוגיה ציבורית כה מרחיקת לכת, בעיצומה של מלחמה, יאושר ייצוג משפטי נפרד לממשלה בעתירות אלו", כתב פוקס ללימון.

עוד הוגשה כי בית המשפט נענה לבקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, "ועל כן כל הנחיה של הייעוץ המשפטי לממשלה, בשלב זה, לפעול אקטיבית לגיוסם של תלמידי הישיבות - מנוגדת להחלטת בג"ץ".

"אין כל אפשרות לגשר על הפער המהותי שבין עמדת היועמ"שית לעמדת הממשלה הן בסוגיית הגיוס והן בסוגיית התמיכות. בסוגייה ציבורית כה מרחיקת לכת, בעיצומה של מלחמה, יש לאשר ייצוג משפטי נפרד לממשלה בעתירות אלו", לשון המכתב.

בשבוע שעבר תקף גורם בסביבת ראש הממשלה נתניהו את בהרב-מיארה בשל ההבהרה שהוציאה למשרדי החינוך והביטחון בנוגע לפקיעת חוק הגיוס.

"לא ברור מה כל כך דחוף ליועצת המשפטית לממשלה ליצור קרע בחברה הישראלית בנושא הגיוס, לאחר שבג"ץ נעתר לבקשת ראש הממשלה להשלים מתווה גיוס תוך 30 יום בהרכב מורחב של תשעה שופטים".

"היעוץ המשפטי לממשלה אינו מוסמך לרוקן מתוכן את החלטות בג"ץ", אמר הגורם.

הוא הגיב לאזהרת היועמ"שית מעקיפת צו הביניים שהוציא בג"ץ בעניין תקציבי הישיבות לחרדים.

במכתב למשרד הביטחון ולמשרד החינוך נכתב כי "ממחר - מערכת הביטחון צריכה לגייס חרדים".

"משרד החינוך יימנע מכל צעד שיש בו או שעלול להיות בו משום עקיפה של הוראת צו הביניים - בין אם באמצעות הגדלת התקציב ו'ערך הנקודה' שבמבחני התמיכה דנן, בין אם באמצעות אפיקי מימון אחרים או בין אם בכל דרך אחרת", לשון המכתב.