זירת רצח. אילוסטרציה
זירת רצח. אילוסטרציהצילום: ISTOCK

לאחר שמשפטו הופסק פעמים רבות בשנים האחרונות, יעמוד סם וודוורד, ניאו נאצי שהיה חבר בתנועה הניאו-נאצית "אטומוואפן" ורצח את חברו היהודי, למשפט שאמור להסתיים בפסק דין של עונש מאסר עולם ללא אפשרות חנינה.

וודוורד נעצר בתאריך 15 בינואר 2018 והואשם ברציחתו של בלייז ברנשטיין, סטודנט יהודי בבית הספר לאמנויות במחוז אורנג' וסטודנט לקדם רפואה. ברנשטיין נעלם ובמשך שבוע נערכו חיפושים אחריו עד שגופתו התגלתה בתוך קבר שנחפר עבורו.

על פי כתב האישום וודוורד יצר קשר עם חברו היהודי לשעבר לספסל הלימודים וביקש ממנו להיפגש בשעת לילה מאוחרת. הוא רצח את ברשנטיין, ומספר ימים לאחר מכן התגלתה גופתו של הסטודנט היהודי לאחר שהגשם שטף את ערימת העפר שכיסתה אותה.

במסגרת החקירה הגיעו שוטרים לביתו של הרוצח, שם מצאו סכין עם כתמי דם מגופו של ברנשטיין. גם במכוניתו של וודוורד נמצאו כתבי דם, ולאחר חקירה קצרה הוחלט לעצור אותו באשמה כי רצח את חברו היהודי עקב מניעים אנטישמיים.

משפטו כבר החל אך הופסק מספר פעמים בעקבות התנהגותו באולם המשפט וחששות לגבי מצבו הפסיכולוגי והנפשי. במהלך אחד הדיונים וודוורד השליך כוס מים על השופט, וגם הליך בחירת חבר המושבעים ארך זמן רב.

וודוורד אמור להתייצב בבית המשפט מחר ומשפטו צפוי להימשך שלושה חודשים. הארגון הניאו-נאצי "אטומוואפן" פורק בשנת 2020 לאחר שחבריו היו מעורבים במספר מקרי רצח במדינות שונות. הוא הוצא מחוץ לחוק בבריטניה, אוסטרליה וקנדה.