אולף שולץ ובנימין נתניהו
אולף שולץ ובנימין נתניהוצילום: חיים צח /לע"מ

גרמניה משיבה לטענות ההזויות שמאשימות אותה ב"שותפות ברצח עם".

בתגובה לעתירה שהגישה ניקרגואה לבית המשפט האירופי לצדק, בטענה כי אספקת הנשק של גרמניה לישראל הופכת אותה ל"שותפה ברצח עם", דחתה גרמניה בתוקף את ההאשמות וטענה כי "ביטחון ישראל עומד בליבת מדיניות החוץ שלנו" ובעיקר לאור ההיסטוריה של גרמניה.

עורכת הדין המייצגת את גרמניה בבית המשפט הבינלאומי לצדק, טניה פון אוסלר-גליכן, אמרה לשופטים כי "ניקרגואה מתעקשת לפתוח בהליכים נגד גרמניה בפני בית משפט זה, וגם נקטה בעמדה חד-צדדית של הסכסוך. היא לא מצליחה להעריך כראוי הן את העובדות והן את החוק במצב זה".

עוד אמרה כי "ההיסטוריה שלנו היא הסיבה לכך שביטחון ישראל נמצא בליבת מדיניות החוץ של גרמניה. במקום שבו גרמניה סיפקה תמיכה לישראל, לרבות בצורה של ייצוא של נשק וציוד צבאי אחר, האיכות והמטרות של האספקה הללו עוותו באופן גס על ידי ניקרגואה".

בתחילת דבריה טענה עורכת הדין מטעם גרמניה גם כי "גרמניה עושה את המיטב כדי לעמוד באחריותה הן כלפי ישראל והן כלפי הפלסטינים. גם כאשר ישראל מימשה את זכותה להגנה עצמית, גרמניה הזכירה לישראל את חובתה לעמוד בכללי המפשט ההומניטארי הבינלאומי".

כריסטיאן טמס, עורך דין נוסף המייצג את גרמניה, התייחס לטענות של ניקרגואה כי גרמניה עצרה את המימון לסוכנות הפליטים של האו"ם, אונר"א, ואמר כי "גרמניה חידשה את המימון הזה, עובדה שניקרגואה בחרה להתעלם ממנה".