שר החינוך יואב קיש אומר באולפן ערוץ 7 שישראל מוכנה לשלם מחירים כבדים כדי להשיב הביתה את החטופים מעזה אך לא תוותר על מיטוט חמאס וכניסה לרפיח.

"בנקודת הזמן הזו החמאס עוד לא ממוטט. יש עוד ארבעה גדודים ברפיח ושניים במחנות המרכז. המשימה של מיטוט החמאס עדיין מול עינינו, אנחנו מחויבים לה ולא נעצור עד שנשלים אותה", מצהיר קיש.

עם זאת הוא מדגיש כי "גם אם יש עכשיו תכנון כזה או אחר - הכל יכול להשתנות. כרגע יש על הפרק מתווה להחזרת חטופים. אנחנו רואים שחמאס מקשיח עמדות ולא מעוניין לאפשר זאת. בסיטואציה הזו, השלב הבא יהיה מהלך של ישראל להוציא את האזרחים מרפיח על מנת שנוכל להיכנס ולהכניע את הגדודים".

"דבר אחד צריך להיות ברור ואני חושב שיש עליו קונצנזוס מלא בעם - אנחנו מוכנים לשלם מחירים כואבים ותהיה פה הפוגה מסוימת. לאחר ההפוגה, מדינת ישראל תהיה מחויבת להשלים את המשימה, ולהכניע את חמאס. אסור ללכת לעסקה או מתווה שיביאו לכך שהמלחמה תסתיים, שחמאס נשאר ריבון ומחזיק בחלק מהחטופים שלא חזרו", מדגיש קיש.

ללחץ האמריקני, לדעתו, צריך להקשיב אך לקבל החלטות אך ורק מתוך האינטרס הישראלי. "ארה"ב היא ידידת אמת של ישראל ומגבה אותנו גם בחימושים וגם בזירה הבינלאומית. הכי קל יהיה להגיד להם כן על הכל - אבל זו תהיה טעות קשה".

"אם האמריקאים חושבים שנכון ללכת עכשיו להפוגה ומוותרים על החטופים והישגי המלחמה - אנחנו אומרים להם 'לא' בצורה מאוד ברורה. האינטרס של מדינת ישראל הוא להכניע את חמאס. לא יכול להיות שחמאס יישאר בעזה כריבון. על זה לא נוותר - גם אם יש חילוקי דעות בנושא עם הנשיא ביידן".

כשנשאל לגבי סוגיית השליטה בעזה ביום שאחרי ענה כי "ליום שאחרי נגיע אחרי שנכניע את חמאס. ברגע שזה יקרה יהיו גורמים שונים שיהיה אפשר לדבר איתם בנוגע לשליטה אזרחית בשטח. צה"ל חייב שתהיה לו אפשרות כניסה חופשית לעזה ביום שאחרי. במקביל, צריך לחפש גורמים מתונים שיהיו מוכנים להיכנס ולתת יד לשיקום של עזה ואנחנו נשתף פעולה בכך".

הוא מציין כי "אבו מאזן שמשלם כסף לרוצחים לא יכול להיות שותף לדבר כזה. ברשות הפלסטינים עדיין מחנכים לשנאה ולרצח יהודים".

הוא קורא להבטיח שעד פתיחת שנת הלימודים הבאה תושבי הצפון יוכלו לחזר לבתיהם. "בדרום, אנחנו בשלב של תקומה. אמנם צה"ל לא השלים את מלאכתו אבל יש הישגים מאוד גדולים. ראינו בין 70 ל-80 אחוזים מהתלמידים בבתי הספר בשדרות ובאזור שחזרו ללימודים. לעומת זאת בצפון המצב אחר, יש אי ודאות, שהות ארוכה מאוד במלונות שהיא רעה לבני הנוער, לתלמידים ולמשפחות, וממשלת ישראל, צה"ל ומשרד הביטחון חייבים לוודא שבפתיחת שנת הלימודים הבאה בחודש ספטמבר התלמידים כבר ישובו לבתי הספר והמשפחות לבתיהם. זה אומר שיש לנו חמישה חודשים להשיג את היעד של ביטחון בצפון, בין אם דרך מלחמה עם חיזבאללה או הגעה למתווה מדיני. הזמן הוא עכשיו, אסור להשתהות, הם חייבים לחזור לבתיהם".

קיש עורר לא מעט ביקורת כשהחליט לשנות את הפורמט של פרס ישראל בעקבות המלחמה - ולדעתו מהלכיו היו נכונים. "אני חושב שהעברתי מסר מאוד ברור - שהפרס השנה חייב להיראות אחרת. אנחנו נקיים את הטקס בשדרות, נהיה ממוקדים בתקומה, בערבות הדדית ובגבורה אזרחית - ולשם אנחנו מכוונים".

הוא מוסיף כי בממשלה קשובים לקולות משפחות החטופים שקוראים לבטל השנה טקסים חגיגיים ביום העצמאות אך חושבים גם על החוסן הלאומי במקביל. "אנחנו צריכים להיות קשובים למשפחות החטופים והחללים - ועדיין לשדר חוסן לאומי. השילוב הזה בהחלטה שלי לקיים את הטקס בשדרות ולהתמקד בתקומה - זה המסר הנכון".

ביקורת נוספת ספג השר כשצולם רוקד עם תלמידים בזירת הפיגוע ברעננה בו נפגעו חבריהם של התלמידים. "מי שעושה סערה מהדבר הזה הם אנשים מנותקים שלא מבינים את ההוויה של עם ישראל", עונה קיש.

לדבריו "הם לא מבינים שעם הנצח הולך דרך ארוכה - וכשיש לנו קושי וכאב אנחנו מתחזקים, שרים וגם רוקדים כחלק מהחיבור שלנו כעם. זה היה מאוד ספונטני וטבעי וכל מי שמנסה לצייר את זה אחרת - פשוט מנותק מהמציאות. דווקא היכולת של אותו נוער מדהים לעמוד שם ולהראות את הכוח שלו - ריגשה אותי מאוד".

לקולות הקוראים להקדים את הבחירות או לפחות לקבוע להן תאריך בזמן המלחמה הוא משיב "אני מתנגד לזה נחרצות. זה ממש לא הזמן לקבוע תאריך לבחירות משום שבמקום תהליך של ריפוי זה יגביר את השסע ויגרום לנו להפסיד במלחמה הזו. אהיה מוכן לדבר על כך אחרי שנכריע את חמאס, נחזיר את החטופים ונשיב את הביטחון בצפון".

המוחים שהתפרעו ליד בית ראש הממשלה בפרט והמחאה נגד הממשלה בכלל נראות לו מנותקות. "השיח רע מאוד. מבחינתי למשפחות החטופים ומשפחות השכול הכל מותר ואני מסיר את הכובע בפניהם. אבל המחאה האלימה שהתחילה מהבלפוריסטים ונמשכה עם הרפורמה - צריכה להבין שזה פשוט לא הזמן ושהם גורמים נזק כבד לאחדות".

"אנחנו צריכים להיות ביחד - זו לא סתם סיסמה - וכשאנחנו לא ביחד האויבים שלנו רואים את זה ומתחזקים. אני חושב שהיום מדובר במיעוט רוצה להפיל את הימין ולא מתעניין בגודל הנזק שהוא עושה למדינת ישראל. אני אומר להם - זה לא הזמן, בואו ננצח ביחד, ואחרי זה נדבר על הכל", מסכם השר קיש.