הרמטכ"ל הרצי הלוי
הרמטכ"ל הרצי הלויצילום: דובר צה"ל

בפני הדרג המדיני והשרים עומדות שתי אפשרויות בלבד. או לפטר את הרמטכ"ל או לתת לו לעבוד. ההחלטה להשאיר אותו בתפקידו, אבל למרוט לו כל יומיים עוד נוצה, מסכנת את בטחון ישראל.

אני בטוח שאויבינו בטהרן מתמוגגים מנחת ממצעד הנזיפות שחלק משרי הממשלה מעבירים את ראש המטה הכללי בכל שני וחמישי. צה"ל לא יכול להסתדר בשגרה עם רמטכ"ל קצוץ כנפיים, על אחת כמה וכמה שלא בשעת מלחמה קשה. כל עוד רב אלוף הרצי הלוי נשאר בתפקידו הוא חייב לקבל גיבוי מלא להוביל את צה"ל.

אנחנו לא חייבים להסכים עם כל החלטה של הרמטכ"ל. גם לי כאבה עד מאוד ההחלטה להדיח את אל"מ נוחי מנדל, שכולנו צריכים להוקיר לו תודה גדולה מאוד על שנות שירותו הארוכות למען המולדת, ועל מסירות נפשו האין סופית. אבל באותה מידה בדיוק כולנו צריכים לתת גיבוי לרמטכ"ל על ההחלטות שלו, גם כשהן מעצבנות אותנו וגם כשהן נראות לנו שגויות. זה כל הרעיון של גיבוי.

גיבוי נבחן במקרים שבהם אנחנו לא בהכרח מסכימים עם החלטות. מנכ"ל של חברה שלא מסוגל לפטר עובדים או לנזוף בהם לא יכול לתפקד כמנכ"ל. רמטכ"ל שלא יכול למנות קצינים, לנזוף בהם או להדיח אותם, ולא יכול להוציא או להכניס כוחות על פי שיקול דעתו, לא יכול לתפקד כרמטכ"ל. אם שרי הממשלה רוצים לנהל את צה"ל בעצמם, שיפטרו את הרמטכ"ל וינהלו את הצבא בעצמם. ככה אי אפשר לעבוד.

בחסדי ה' בשעה קשה זאת עומד בראש הצבא אדם קר רוח שנראה שבעורקיו זורם קרח במקום דם. האיש עמד בלחצים בלתי אנושיים בחצי השנה האחרונה ויכל להם. אני מצטמרר מהמחשבה איך היה מתנהל רמטכ"ל פחות קר רוח שצריך כל יומיים לקרוא בתקשורת ביקורת חדשה נגדו. ראינו מה קרה לרמטכ"ל שהיו לו קצת פחות עצבים מפלדה בשלושת שבועות ההמתנה שקדמו למלחמת ששת הימים.

שרי ישראל היקרים, למען בטחון ילדינו שמשרתים כעת בצה"ל, למען בטחון המדינה ולמען השם. תנו לרמטכ"ל לעבוד. אל תהפכו אותו לשק חבטות. הרמטכ"ל הזה אחראי בצורה מלאה על המחדל הנורא של שמחת תורה (בדיוק כמוכם, אגב), אבל הוא גם אחראי על המלחמה המוצלחת ביותר של צה"ל מאז מלחמת ששת הימים. הוא אחראי על מערכה מדוייקת ששום צבא בעולם לא ניהל מעולם. ההישגים שצה"ל השיג בחצי השנה האחרונה בראשות הרמטכ"ל הנוכחי לא הושגו מעולם בכל ההיסטוריה האנושית על ידי אף צבא אחר.

כל עוד לא החלפתם את הרמטכ"ל (וברוך ה' שלא עשיתם את זה) תנו לו גיבוי מלא, אם לא למענו אז למען הצבא היקר שלנו ולמען החיילים שלנו, שמגיע להם שהאדם שמנהל את הצבא יעשה זאת בגיבוי מלא של כולנו. ידע הצבא, ידע הציבור, וידעו אויבינו ברפיח, בביירות ובכל מקום שהם - למדינת ישראל יש רמטכ"ל מלא-מלא.