יו"ר הכנסת עם נשיא צרפת
יו"ר הכנסת עם נשיא צרפתצילום: נתן וייל, דוברות הכנסת

יושב-ראש הכנסת אמיר אוחנה נפגש הערב (רביעי) בארמון האליזה עם נשיא צרפת, עמנואל מקרון, זאת במסגרת ביקורו המדיני בצרפת ובגרמניה שם נפגש עם נשיא גרמניה פרנק-וולטר שטיינמאייר.

הפגישה עסקה בהמשך הלחימה ברצועת עזה בדגש על המבצע הצפוי להתקיים נגד גדודי החמאס שברפיח, עניין הסיוע ההומניטרי שישראל מעניקה, האפשרות למערכה צבאית מול חיזבאללה בצפון ועל איומיה של איראן לפעול כנגד ישראל.

יו"ר הכנסת אוחנה הציג בפני הנשיא מקרון את תמונת המצב העדכנית וביקש כי ימשיך לעמוד לצידה של מדינת ישראל כפי שעמד מיד לאחר מתקפת הטרור של חמאס.

"אין תרחיש שבו ישראל נמנעת מלטפל בארבעת גדודי החמאס הנמצאים ברפיח, אחרת, המשמעות היא שמותירים את חמאס בעזה כדי שיוכל לבצע שוב ושוב את השבעה באוקטובר כפי שהם מצהירים. יש תכנית אופרטיבית לפינוי האוכלוסייה מהאזור, תוך דאגה לנושאים ההומניטריים, בדיוק כפי שעשינו בצפון הרצועה עם תחילת הלחימה", אמר אוחנה.

הוא התייחס גם לנושא הסיוע ההומניטרי לרצועה. "אם יש רעב בעזה – הוא נמצא במנהרות אצל חטופינו. מאז תחילת המלחמה ישראל הכניסה לרצועה מאות אלפי טונות של סיוע הומניאטרי - מזון, תרופות ועוד, וזאת חרף מחאה והתנגדות של רבים בדעת הקהל הישראלית; לכן הטענות שישראל לא מכניסה סיוע הן אבסורד. עד כה נכנסו לרצועה למעלה מ-20 אלף משאיות הנושאות 417 אלף טון של סיוע. בחלק מהמקרים חמאס שודד אותן מאזרחיו באלימות".

עוד ציין כי "ההצעה להטיל סנקציות על ישראל כמו גם הצעת ההחלטה באו"ם להפסקת אש ללא שחרור החטופים או להכרה חד צדדית במדינה פלסטינית - משחקות לידי חמאס. סינאוור שחולל את הזוועה הגדולה ביותר לעם היהודי מאז השואה, צופה בתקשורת, מתמוגג ואומר לעצמו: ניצחתי. אקבל את הפסקת האש, גם בלי לשלם את מחיר שחרור החטופים".

הנשיא מקרון התייחס לאיומי איראן ואמר: "אנו מתקרבים לרגע האמת מול איראן. אסור לעולם החופשי לאפשר לאיראן לצאת מהמלחמה כפי שהיא נכנסה אליה. שלטון האייתולות - המאיים גם בשעה זו ממש לתקוף את ישראל - הוא לא רק אויבה של ישראל אלא אויב העולם החופשי".

"כולנו חולקים את ערכי החירות - חירות לנשים, חירות ללהט"בים, חופש הביטוי גם למתנגדי הממשלה - מה מצב הזכויות והחירויות הללו באירן? מהם הערכים ששלטון האייתולות מייצג? במזרח התיכון - מי שמייצגת את הערכים של העולם החופשי היא אך ורק מדינת ישראל. שלטון האייתולות הוא אויב ערכי החופש ואויב השלום שישראל פעלה למענו מול מדינות ערב - דבר שחמאס ניסה לעצור ב-7.10. ספרי ההיסטוריה נכתבים בעוד אנו מדברים. העולם כולו צופה בהתנגשות הציוויליזציות המתקרבת לעברנו וברגע הזה עלינו להחליט: כיצד נרצה שמדינותינו ואנחנו נזכר בהם", דברי מקרון.