אופיר אקוניס
אופיר אקוניסצילום: ערוץ 7

אחרי 15 שנים בכנסת ובממשלה ועל רקע מתיחות שיא בין ישראל לארה"ב, ימריא השר לשעבר אופיר אקוניס וינחת בניו יורק לכהונה בת שלוש שנים כקונסול.

בראיון לעיתון 'ישראל היום' אמר אקוניס כי מדובר בשליחות משמעותית במיוחד. "בעיניי, התפקיד הזה בארה"ב, בזמן הזה, על רקע המלחמה המתמשכת והמצב שבו נמצאת מדינת ישראל מאז ה-7 באוקטובר, לא נופל משום תפקיד בממשלה או בכנסת".

ביחס למצב בין ישראל לארה"ב והמשבר סביב המחלוקות בנוגע למלחמה אומר אקוניס כי "אין ספק ולא צריך להיות בספק שהברית ארוכת השנים בין ארה"ב למדינת ישראל היא איתנה ומבוססת על יסודות מרכזיים דומים - היסוד הדמוקרטי וערכי החופש והעולם המערבי. סיקרן אותי האם בתולדות ישראל מאז הקמתה ובעיקר אחרי '67 כשהיחסים מאוד מתהדקים היו חילוקי דעות, כמובן שהיו. זה קורה בין ידידים וזה לגיטימי. אחד מהתפקידים העיקריים שלי יהיה להביע את עמדתה הצודקת והנכונה של ישראל ולשקף את העובדות לאשורן מול דעת הקהל האמריקנית ומול קונגרס והסנאטורים".

"להרגשתי בדעת הקהל הבינ"ל ככל שאנחנו מתרחקים מאירועי השבעה באוקטובר יש צורך לחזור ללא הפסקה לעובדה שאנחנו לא התחלנו באש. רוצים הפסקת אש - הייתה הפסקת אש ב-6 באוקטובר. היא הוצתה בשבעה באוקטובר בצורה אכזרית מאוד. העולם לא נחשף לאכזריות כזו מאז מלחמת העולם השנייה. מה שקורה כעת ברצועה זה תגובה ישראלית מובהקת של מדינה חפצת חיים שהאויב קרא תיגר להשמיד אותה".

לדבריו, חשוב שבארה"ב יכבדו את בחירת הישראלים, שנעשתה באופן דמוקרטי. "חלוקת התפקידים במדינת ישראל מבוססת על פתק הבוחר. אני דמוקרט ואני מאמין בזה גם כשאני מנצח וגם כשאני מפסיד, ומכוח הבוחר מורכבת בישראל ממשלה. רוצים לדון בשינוי שיטת הבחירות? זה מנדט של המערכת הפוליטית בישראל. אני מכבד את תוצאות הבחירות שמשקפות את רצון העם בישראל כמו בארה"ב, צרפת ואיטליה. ולכן כמו שאני מכבד את הבחירה של העם האמריקני שנמצא היום במערכת בחירות, אני מצפה מהציבור ומהמנהיגות שם לכבד את הבחירה של אזרחי ישראל".

"צריך להפריד בין הביקורת על מהלכי מלחמה והשיח שמתקיים בינינו לבין ארה"ב ואירופה לבין יסודות שמראש רואים בהם אנטישמיות הקריאות לשחרר את פלסטין מהים לנהר משמעותן היא להשמיד את מדינת ישראל, ממש כמו אמנת חמאס. אם הקוראים האלה שבאים ממפגינים בניו יורק ולונדון הם לא מבינים את המשמעות- אני אעמיד אותם על המשמעות הזו - אתם פועלים לא לשחרור פלסטין אלא לשחרור פלסטין תוך השמדת מדינת ישראל", מדגיש אקוניס.

הוא מתייחס גם לצורך באחדות - כולל עם הקהילות היהודיות בארה"ב. "אני יוצא בקומה זקופה כיהודי ציוני וישראלי. אני לא מתכוון להרכין ראש ולהתנצל. זו שליחות שיוצאים אליה בקומה זקופה כמי שמאמין ברעיון הציוני שאין כדוגמתו בתולדות העמים. לא היה עם שהיה ב-70 גלויות והתאחד וחזר להיות עם. אני מאמין שהיכולת שלנו לנצח נובעת מהאחדות הפנימית ואני חושב שרוב הציבור מאוחד בניגוד למשתקף בכלי התקשורת".

"הדבר הזה נדרש גם מהקהילות היהודיות בארה"ב שמשקפות את הזרמים בדת היהודית מהמאה ה-16. אפשר להמשיך לחלוק בשאלות ובנושאים מסויימים שמלווים את ישראל מיום הקמתה, אבל האחדות סביב הדיפת הביקורת על ישראל צריכה להיות מאוד רחבה", סיכם.