יושב ראש הרשות אבו מאזן
יושב ראש הרשות אבו מאזןצילום: רויטרס, Brendan McDermid

מדינות אירופה רוצות להעניק פרס לטרור: ראשי ממשלות ספרד, נורבגיה ואירלנד הודיעו כי הם מתכוונים להכיר במדינה פלסטינית, ואף מעוניינים למשוך מדינות נוספות להכרזה על הכרה במדינה פלסטינית.

ראש ממשלת ספרד, פדרו סאנצ'ס, קיים ביום שישי פגישות עם ראש ממשלת אירלנד סיימון האריס ועם רש ממשלת נורבגיה יונס גר סטיורה, בסיומן הכריזו שלושת המנהיגים כי הם מתכוונים לפעול במשותף להכרה במדינה פלסטינית.

ראש ממשלת אירלנד האריס אמר לאחר הפגישה כי "ההכרה במדינה הפלסטינית מתקרבת הרבה יותר. אירלנד תתקדם עם ספרד ומדינות אחרות כשיגיע הזמן. כשנתקדם, נרצה לעשות זאת עם כמה שיותר מדינות אחרות כדי לתת משקל להחלטה ולשדר את המסר החזק ביותר. לעם ישראל מגיע עתיד בטוח ושליו. כך גם לתושבי פלסטין. ריבונות שווה, כבוד שווה, באזור שבו אנשים מכל הדתות ומכל המסורות חיים יחד בשלום". ראש ממשלת ספרד פדרו סאנצ'ס אמר כי "ספרד רוצה להכיר בפלסטין בהקדם האפשרי, תוך מינוף המהלך כדרך לצבור תאוצה לתהליך שלום מוחלט".

ראשי ממשלות ספרד ואירלנד אמרו כי יעלו את ההצעה להכיר במדינה פלסטינית בישיבת המועצה האירופית בשבוע הבא.

ראש ממשלת נורבגיה, סטיורה, אמר כי "נורבגיה מוכנה להכיר במדינת פלסטין. לא קבענו לוח זמנים קבוע. השאלה היא מתי ובאיזה הקשר. החלטה על ההכרה במדינה פלסטינית תצטרך להתקבל בתיאום הדוק עם מדינות דומות".

נזכיר כי בחודש נובמבר אימץ הפרלמנט של נורבגיה הצעת חוק לפיה המדינה תהיה מוכנה להכיר במדינה פלסטינית עצמאית.