פעילות הכוחות ברצועה
פעילות הכוחות ברצועהצילום: דובר צה"ל

תלמידי ישיבת מעלה אדומים הוציאו חוברת מיוחדת 'עלון הניסים' ובה עשרות ניסים שקרו להם במהלך הלחימה בעזה.

"ביקשו מאתנו בישיבה לספר על ניסים, וציינו שאין בעל הנס מכיר בניסו. חיפשתי וחיפשתי, יגעתי ולא מצאתי, שום דבר חריג, לא גילוי אליהו ולא מכת ברד, אמת, צדקו חכמים, אין סומכין על הנס לא קרה לנו כלום, הכול היה טבעי", סיפר יקיר ימיני, תלמיד שיעור ד' שלחם בגדוד הנדסה 603 בחטיבה 7.

הוא הרחיב וסיפר: "וכי אין זה טבעי שהנ"ט חלף מעלינו בשיירה חזרה לארץ, עוד כמה מטרים והיה פוגע בנו? הרי זה טבעי שרקטת ה-RPG חלפה ליד חברינו נזר עד שהרגיש את חומה וזינק ממקומו, אבל לא - פגעה בו. זה טבעי לגמרי שלאחר שחילצנו את יהונתן מלכא ז"ל וחבריו לטנק תחת אש ועשן, לאחר הזעקה לתגבורת היסוס בקשר ומה המיקום, הטנק הריק חטף עוד 2 טילי נ"ט רק דקות אחרינו".

"הלוא זה טבעי שהסמג"ד שמע יריות ומיד הוריד את ראשו לתוך הנמר"ה והן חלפו מעליו. האין זה טבעי שהטנק שנכנס לטהר את מפעל הבטון, שם לב לחפץ חשוד על האבן שהתברר כמטען שואט', מטען נגד טנקים, ומיד פעל כמצופה: ירי פגז, פיצוץ מבוקר והאיום הוסר? לא היה נס, הכול טבעי".

"האין זה טבעי שנכנסנו לעשרות ומאות בתים ולא התפוצץ עלינו מטען אחד? הלוא זה טבעי שהרסיסים פגעו לשלומי רק מסביב לעין ולא בעין עצמה. וכי זה נס לא להיפצע יותר? הלוא זה טבעי שבטעות נדלקה נורה במרפסת הגבוהה שהיינו בה, והצהירה למאות המטרים הקרובים שאנחנו נמצאים שם, ולמרות זאת לא חטפנו אף לא רקטה אחת לבית".

שלומי טרשנסקי, תלמיד שיעור ד', שלחם בגדוד הנדסה 603 בחטיבה 7, הרחיב וסיפר גם הוא: "במהלך ההריסה של בתים זיהינו במצלמות חור ברצפה שנראה כמו פיר. יצאנו חולייה של כמה לוחמים על מנת לבדוק אם אכן מדובר בפיר של מנהרה. לאחר סריקה קצרה שארכה דקות בודדות הבנו שלא מדובר בפיר מנהרה אלא בפתח של מערכת ביוב וחזרנו לתוך הנמר"ה".

"פחות מחמש דקות לאחר מכן, נורה לעברנו טיל RPG על ידי מחבלים שיצאו מהסמטה ליד פתח הביוב שאותו סרקנו. ב''ה הטיל לא פגע בכלי ורק גרם לנזק קטן, אף אחד מהחיילים לא נפגע והמחבלים חוסלו על ידי כלי טיס של חיל האוויר בתוך מספר דקות. הייתה לנו סייעתא דשמיא גדולה שחזרנו לכלי לפני שטיל הנ"ט נורה".

שלומי סיפר סיפור נוסף: "חולייה הרפואית שהייתה בכלי הצילה את חייו של המ''פ בזכות טיפול ראשוני מדהים בשטח. לאחר שפינינו את המ''פ, שמתי לב שאני מדמם בעין שמאל ולא מצליח לראות בעין הזו. פינו אותי במסוק, טיסה בשמי הארץ זה די כיף אפילו עם עין אחת, הוציאו את הרסיס מהעין וב''ה הראייה שלי כבר חזרה למצבה הרגיל".

שלומי מנה את הניסים באירוע זה. "זכינו להרבה סייעתא דשמיא באירוע הזה: כמו שאמרה לי אחת הרופאות: ''ממש נס שאתה רואה בעין הפגועה', כי אם הרסיס היה פוגע כמה מילימטרים הצידה הייתי מאבד את הראייה בעין שמאל".

"הנס השני, והעיקרי בעיניי, הוא שהחולייה הרפואית בכלל לא הייתה אמורה לנסוע אתנו בנמר"ה של המ"פ, אלא שערב לפני הכניסה לרצועה גילינו תקלה בכלי והוחלט שהמ"פ יכנס בנמר"ה של הסמ''פ - שבו נמצאת החולייה הרפואית! הפציעה של המ''פ הייתה מורכבת מאד ובעקבות התקלה בכלי, זכינו שיהיה אתנו כוח רפואי כבר ברגע הפציעה, שהצליח להציל את חייו של המ"פ".

הרב סבתו והרב אפי ולץ עם התלמידים
הרב סבתו והרב אפי ולץ עם התלמידיםצילום: באדיבות הישיבה