שמעון אור, דודו של אבינתן החטוף בידי חמאס ברצועת עזה, לא מופתע מהתשובה השלילית שהעביר חמאס להצעת המו"מ האחרונה שהגישה ישראל וזכתה לתמיכת המדינות המתווכות.

בראיון לערוץ 7 טוען שמעון אור כי כל המו"מ הוא עקר ולא יביא לכל תכלית. ייעודו של המו"מ מבחינת חמאס הוא אך ורק להשיב את הארגון למשילות על עזה ולשם כך הוא דורש הפסקת אש ישראלית, נסיגה ישראלית מעזה ושיקום של הרצועה תוך ערבויות בינלאומיות לכך.

משמעות הסכמה למתווה כזה היא סיכון עבור כלל מדינת ישראל ומשום כך הסירוב הישראלי מחויב המציאות. "אין במו"מ הזה כל תוחלת. כל מה שהוא עושה זה ליצור אשליה למשפחות החטופים כאילו משהו הולך להיות, הוא מונע את המשך הכניסה לרפיח והמשך הלחץ על חמאס וכך הוא משאיר אותנו כבר כמה חודשים ללא תזוזה לכאן או לכאן".

במציאות שכזו, אומר אור כי הוא ופורום תקווה, בו הוא חבר, דורשים את הפסקת המו"מ לחלוטין, להיכנס לרפיח, לסגור את ציר פילדלפי ולהביא למיגורו המלא של חמאס. זו בעיניו הדרך היחידה להשבת החטופים המוחזקים בידי חמולות שרק אם יבינו שחמאס אינו בדרך לשלוט בהם מחדש יבחרו למסור את החטופים לידיה של ישראל.

"כאשר העזתים יראו שביום שאחרי אנחנו נהיה במשילות בעזה הם יבינו שאין להם סיבה להחזיק את החטופים, והמשמעות היא שנקבל מהחמולות שיתוף פעולה ונקבל את החטופים בחזרה. אם חמאס יהיה המושל לא נקבל את החטופים לעולם", אומר.

אור מוסיף ואומר כי משמעות עסקה המתחלקת לשתי פעימות היא גזר דין מוות לכל מי שייכלל בפעימה השנייה. "ברגע שחמאס יהיה השולט וייאחז בקרקע לא תהיה לו סיבה להחזיר את החטופים לישראל וכולם ייהרגו שם. אף אחד לא יישאר. לכן אנחנו לוחצים על הקבינט להפסיק עם האשליות ולהיכנס לרפיח ולהגיע למצב שבו יוחזרו החטופים".

בדבריו מבהיר אור כי אין כוונתו שהמבצע הצבאי הוא שישיב את החטופים, אלא על מודל שהוכיח את עצמו בעסקה הראשונה, כאשר רגלה של ישראל הייתה על צווארו של חמאס, מה שהביא את ראשי הארגון להתחנן לעסקה שהתאימה לישראל. למודל הזה צריך לחזור וכאשר יבינו ראשי החמאס שרק עסקה תמלט אותם בחיים הם יקדמו עסקה שישראל היא היוזמת בה.

באשר לתחושה לפיה ישראל אינה מצליחה להכריע את חמאס, אומר שמעון אור כי הבעיה היא בכך שישראל אינה "סוגרת את המעגל מבחינה צבאית", כהגדרתו, והוא מסביר: "אי אפשר לעשות חצי לחימה ולהישאר בדרך. ההרוגים עלולים להיות לחינם. אנחנו צריכים לסגור את המעגל הזה. סגירת המעגל תבהיר לכל העזתים שישראל היא זו שהולכת להיות המושל ביום שאחרי. דברים לא נחתכים על ידי מבצעים צבאיים אלא על ידי תודעה ברורה שאין לעזתים מה להחזיק את החטופים".

"הם לא יגיעו למסקנה הזו אלא אם ניכנס לרפיח ונסגור את ציר פילדלפי. ללא שני הצעדים הללו הכל יהיה מיותר. כשנעשה זאת הם יבינו שאין להם למה להחזיק את החטופים ואז נקבל מהם שיתוף פעולה ונקבל אמצעים לזהות היכן החטופים, גם החיים וגם המתים".

להערכתו המהלך של איתור החטופים, החיים והמתים, יכול להימשך למעלה משנה מאחר והם פזורים בכל רחבי הרצועה. "לא נקבל אותם מהחמאס אלא רק על ידי שנהיה בשטח, ונהיה בשטח כשנסגור את המעגל הצבאי ונחתור למגע מול כל מי שמחזיק בחטופים ואלו הרבה מאוד משפחות וארגונים".

בהתייחס להתנגדות האמריקאית לכניסה לרפיח מזכיר אור כי התנגדות לכניסה לעזה הייתה מצד האמריקאים כבר מתחילת הדרך, וגם אז הזהירו והפחידו ממחיר כבר מנשוא. "הפחדות לחוד ומציאות לחוד. כבר הראנו במהלך שעשינו עד היום שיש לנו יכולת לבנות מהלך ששומר על חיילי צה"ל וממגר את החמאס. אני לא צריך להיות יועץ לצבא", הוא אומר וקובע כי מצב בו ישראל נמצאת באמצע הוא הגרוע ביותר.

"המחיר שלנו מול ארה"ב יהיה גרוע יותר אם נעצור באמצע. ארה"ב צריכה אותנו מבחינה אסטרטגית הרבה יותר מאשר אנחנו צריכים אותם", הוא קובע. "אנחנו אלה שעוצרים את איראן בפאתי אירופה וארה"ב. לכן הם ימשיכו לתמוך בנו כי אין להם אלטרנטיבה אחרת".

אור רואה בהתנהלותה של ישראל ברצועת עזה כזו המשפיעה על הזירה הבינלאומית. מעשיה של ישראל בעזה נבדקים ומשפיעים על ההיקפים הרחבים יותר. "כל עוד אנחנו לא עושים הזירה הבינלאומית מעדיפה לא להתנהל בצורה התקפית מול הגורמים העוינים. כך קרה מול החות'ים".

"כשאנחנו מתנהלים בצורה התקפית הם מקבלים תעוזה ונכנסים יחד איתנו לשיתוף פעולה. מי שלא פועל בפאתי הזירה שלו לא יוכל לפעול מחוץ לזירה שלו. חייבים לסגור את הנושא שבתוך מדינת ישראל, כלומר עזה שסמוכה וצמודה לישראל. אם לא נגיד אמירה ברורה לגבי עזה לא נוכל להגיד שום מילה לגבי מה שקורה בחוץ".