הרב בנימין דוד
הרב בנימין דודצילום: מכון פוע"ה

את רוני ואיילה אני מכיר כבר שנים רבות. הם עבדו באותו תיכון. רוני, בוגר יחידה מובחרת, חסון, מדריך חברתי בשכבה הבוגרת, מנהיג בנשמתו. איילה, בחורה צעירה, מלאת מרץ, כריזמטית, המורה לתנ''ך.

למרות שמרכיבה מכשירי שמיעה, הם לעולם לא היוו חסם בפניה למאום. נערצת על כולם, גם רוני תמיד צפה בה מהצד בפליאה על היותה לקוית שמיעה ומורה בתיכון לנערים מתבגרים שנהגה בהם ביד רמה, בחן ובכישרון רב.

מנהלת בית הספר, שנישאה בגיל מבוגר, לקחה לה למטרה לעזור להקים בתים בישראל והרגישה שיש סיכוי להתאמה ביניהם וכדאי להפגישם. תחושותיה אכן נשאו פרי.

הקשר ביניהם התעצם וחשו כי הגיע העת למסדו. "אשמח כי תיגש לבצע בדיקה גנטית", בקשה איילה ברגישות. רוני תמה לפשר בקשתה. לא הכיר מקרה של לקות שמיעה במשפחתו כלל. ”אם אתה נשא למוטציה גנטית הקשורה לחרשות יש סיכון מוגבר כי עלולים להיוולד לנו ילדים עם לקות זו, יש נשאים רבים שלא מודעים לכך כלל", הסבירה מניסיונה.

למורת רוחו, רוני נבדק ונמצא נשא. משכך, פנו לייעוץ במכון פוע''ה. הם נכנסו לחדרי בהיסוס. עצב היה ניכר על פניו. חששו כי יאלצו בשל כך להיפרד.

לאחר תשאול ומסירת כל הפרטים הרפואיים ניסיתי להרגיעם:" יש פתרון לבעיה!", אמרתי, "במקרה כשלכם יש סיכון של 50 אחוזים בכל הריון שהילד עלול להיוולד לקוי שמיעה. ניתן לעשות הפריה חוץ גופית ולהחזיר לרחם את העוברים התקינים בלבד(PGT)", ציינתי.

"לא כל טיפול מצליח בפעם הראשונה, אבל ה' יעזור", עודדתי בחום. ניכר היה כי רוני חסר אונים. "קח את הזמן לעכל ולעבד את המידע", אמרתי. "בידך להחליט באם לנתק את הקשר אם לאו. אני זמין בכל עת. כל אחד מצוות המכון ישמח ללוותכם ולתת לכם את הייעוץ המיטבי. מומלץ גם לשוחח עם העובדת הסוציאלית שלנו", הוספתי.

לאחר ימים ספורים התקבלה שיחה :"הרב, קשה לי מאוד להיפרד אך הפחד משתק אותי ונראה לי כי עדיף לסיים את הקשר", אמר רוני בכאב.

איילה פנתה אלי ונותרה ללא מילים. "הקב''ה - הוא מזווג הזיווגים, יש להאמין כי הכל בידי שמים ולא לאבד תקווה", הפטרתי.

צוות מכון פוע"ה נותן ייעוץ הלכתי - רפואי גם בתחום הגנטיקה בנוסף לתחומי המשפחה והפריון: בדיקות גנטיות לקראת השידוכים, טרם הנישואין, בעיות בהריון וכן מניעת הורשת מחלה גנטית לדור הבא. אנו כאן כדי למצוא פתרונות ראויים לצלוח את האתגרים.

לאחר כחודשיים רוני התקשר שוב: "אפשרי לברר אם איילה עדיין פנויה?!"...

והיום?

רוני ואיילה זכו במזל טוב לעמוד תחת החופה. חמש שנים חלפו, במהלכן עברו טיפולי פוריות וכיום חובקים שני ילדים חמודים השומעים היטב ב''ה.

הרב בנימין דוד, רב יועץ ופוסק במכון פוע''ה ומנהל המחלקה הצרפתית