אמיר השכל
אמיר השכלצילום: Flash90

בית המשפט המחוזי בחיפה דחה הבוקר (שני) את הערעור שהגישה המשטרה נגד שחרורו של פעיל הפגנות השמאל אמיר השכל שנעצר במוצאי שבת בהפגנה בקיסריה.

השופט קבע כי בהחלטה של בית המשפט השלום בחדרה "לא נפלה שגגה". השכל שוחרר ביום ראשון ממעצר ללא תנאים מגבילים.

שופט השלום אהוד קפלן מתח ביקורת חריפה נגד התנהלות המשטרה בהפגנות ואף הציע למפגינים להגיש תביעות אזרחיות נגד המשטרה.

קפלן כתב בהחלטה לשחרר את השכל כי "עיינתי בתיק החקירה ולא מצאתי ראיה לכך שהוא התפרע, או שחסם דרך ציבורית. הכביש בקיסריה היה חסום על ידי המשטרה, ואם הוא ישב על הכביש, הוא לא הפריע לתנועה ולא היה שום צורך לעצור אותו".

השופט ביקר את דרישת המשטרה כי השכל יחתום על התחייבות וקבע כי היא "נועדה רק כדי להשפיל אותו, כמו גם מעצרו".

השופט חתם את פסק הדין: "נדמה שהמשטרה לא פועלת כדי להגן על חופש התנועה של אזרחים אלא על משהו אחר בכלל".

לאחר החלטת השופט קפלן הגישה המשטרה ערר למחוזי. לטענת המשטרה, השופט קפלן "השתלח בטוען המעצרים" ובהחלטתו שגה פעם אחר פעם לשחרר את השכל ללא תנאי.

לטענת המשטרה שגה השופט כשקבע כי ההכרזה על התקהלות אסורה נעשתה בשרירות לב וכי אמירתו שהדבר לא נעשה בשל ההפרעה לציבור, "משוללת כל יסוד, אינה נתמכת בראיות".

המשטרה כתבה כי "לטעמנו, בית המשפט הנכבד חרג מסמכותו ואמירותיו הבוטות בגנות המשטרה ושוטריה, חורגות מן הנורמה המקובלת. בית המשפט אף חרג מן המקובל עת נתן פרשנויות מרחיקות לכת לדרישה חוקית ולגיטימית כי החשוד יחתום על התחייבות עצמית. משטרת ישראל ושוטריה פועלים למימוש זכות המחאה, אולם לא נסכים לאפשר למפגינים לעלוב בשוטרים ולנהוג בהם בבוטות ואנו מצפים מבית המשפט להביע סלידה מהתנהגות כזו".

כאמור הבוקר בית המשפט המחוזי בחיפה דחה את הערעור שהגישה המשטרה.