אריה דרעי
אריה דרעיצילום: Olivier Fitoussi/FLASH90

יושב ראש ש"ס חבר הכנסת אריה דרעי, המשתתף בקביעות בדיוני קבינט המלחמה, מדבר לראשונה מאז המתקפה האיראנית במוצאי השבת, וקובע כי הצלחת יירוט המתקפה היא "נס של ניצחון גדול מאוד לישראל".

בראיון לשמעון ליברטי בביטאון המפלגה 'הדרך', פירט דרעי על ההתרחשויות בשעות הדרמטיות: "ראינו ניסים שאין כדוגמתם. צריך להבין, אין כמעט אירוע בעולם שהיה בסדר גודל כזה, של היקף הטילים והכטב"מים ששוגרו ובחסדי שמיים יורטו".

"האיראנים שיגרו כמה סוגי שיגורים מסוכנים מאוד, בהיקף גדול מאוד, ומכל זה בניסים גלויים אפשר לומר כמעט אפס נזק ממה שהם ירו".

דרעי נשאל האם אכן מדובר בניצחון והשיב: "בוודאי, ניצחון גדול מאוד, חד משמעית. הוכח לכל העולם שישראל יודעת להגיע לכל מקום עם מודיעין מדויק, ולפגוע ברמת דיוק על המילימטר, בצורה נקייה, בלי לעשות נזקים אגביים, ולא אפרט בעניין הזה. והאיראנים עם כל הנשק שלהם, עם כל הזרועות שלהם, נורו מאות פריטים מסוגים שונים, שכל אחד מהם יכול לגרום לנזק עצום, וכאמור כמעט אפס נזק".

דרעי הוסיף כי "יש פה נקודה חשובה, כל מדינות האזור הבינו עכשיו שלא צריך לפחד מהם. עשרות שנים האיראנים הילכו אימים על המזרח התיכון, ואיימו שהם יזרעו הרס וחורבן, ומדינות באזור באמת פחדו וחששו. עכשיו כל המדינות הללו הבינו שאם נדע להמשיך בקואליציה הזו ולפעול יחד, להמשיך ולהדק את שיתוף הפעולה הזה, לא צריך לפחד מהם. יש תשובה ומענה לאיומים שלהם, וזה שינוי דרמטי מאוד, ועוד דבר משמעותי מאוד שהאיראנים הפסידו במתקפה הזו".

"מייד כשראינו שברוך השם המתקפה יורטה בהצלחה, אמרתי מזמור לתודה, והודיתי לבורא עולם על הניסים והחסדים", הוסיף. "זה לא דבר פשוט בכלל. היו לנו חששות גדולים ממה שחלילה עלול לקרות".

במענה לשאלה מה הלאה ולהיכן הדברים צפויים להתפתח, מנתח דרעי את מפת האיומים השונים: "אנחנו צריכים לזכור שיש מערכה שלא סיימנו בעזה, עזה לא תחזור להיות מה שהייתה, אחרי המכה האדירה שהם ספגו, אבל עדיין יש שם חטופים שלנו שעדיין לא חזרו, יש גדודים שעוד נותרו לחמאס, למרות שרובם כבר פורקו, יש הנהגת חמאס שעדיין נותרה, וצריך ללכוד אותם או לחסל אותם. אלו משימות שצריך לבצע".

"יש קרוב למאה אלף תושבים בגבול הצפון שעדיין לא חזרו לבתים שלהם, ואנחנו צריכים להחזיר אותם בבטחה, צריך לדעת איך לסיים את האירוע שם עם חיזבאללה. ולכן הדבר הנכון בעת הזו הוא להתמקד בזה ולא לפתוח עוד זירות, לא לחפש להסלים את המצב. האויבים שלנו מחפשים את זה, הם מקווים לזה, כפי שאמרתי, שנגיע חלילה למצב של 'איחוד זירות', ואנחנו לא צריכים להיגרר למקום הזה".

במהלך הראיון מדגיש דרעי את הצורך בשיתוף פעולה עם ארצות הברית, ויוצא נגד אמירות שונות שנשמעו בנושא: "צריך גם להאזין לשותפים שלנו, לידידים שלנו בעולם. אני אומר את זה בצורה ברורה, אני לא רואה בזה בושה או חולשה. אני לא מקבל את כל האמירות הללו שאנחנו צריכים להראות שאנחנו עצמאיים, ולעשות מה שרוצים וכיוצא בזה".

"40 שנה זכיתי לשמש ולהיות קרוב למרנן ורבנן חכמי וגדולי ישראל, מכל החוגים. לכולם הייתה השקפה ברורה בנושא: אנחנו צריכים לפעול מתוך שיתוף פעולה עם האמריקנים".