יאשיהו בלום ז"ל
יאשיהו בלום ז"לצילום: באדיבות המשפחה

בית המשפט המחוזי בראשון לציון הרשיע היום (רביעי) את אסף ברגיג ברצח יאשיהו בלום בן ה-22 בחוף הים בראשון לציון לפני שלוש וחצי שנים.

כתב האישום נגד ברגיג ייחס לו עבירות של רצח, תקיפה בנסיבות מחמירות ושיבוש מהלכי משפט. בעבר הוגשו כתבי אישום נגד ארבעה נוספים שהיו מעורבים בתקרית.

לפי האישום, ב-8 באוגוסט 2020 אחרי חצות אספה צעירה ברכב את ברגיג, יובל ברהה וצעיר נוסף שהיה אז נער בן 17 לצורך בילוי משותף עם חברים נוספים. ברגיג, שנשא באותה העת סכין מטבח בבגדיו, פנה לנער בנוכחותם של הנהגת הצעירה וברהה, ואמר לבן ה-17 שהביא עימו את כלי הנשק.

הכרעת הדין

ברגיג וברהה בילו בסמוך לחוף ירושלים בטיילת תל אביב עם חבריהם חן דסה, ווסאם בדר, מור צרפתי והנער וכן עם שלוש צעירות.

ברגיג וחבריו הגיעו לחוף הים "ארבע על ארבע" בראשון לציון בסביבות שתיים לפנות בוקר, וכשחזרו לרכבים לאחר הבילוי, חנה בסמוך אליהם רכבו של המנוח.

לאחר דין ודברים שהיו בין חבורתו של ברגיג לקבוצת החברים של המנוח, החלה להתפתח קטטה וברגיג התקרב למנוח, כשחברו מעודד אותו: "תדקור אותו, תדקור אותו". ברגיג שלף את הסכין ודקר את המנוח שש פעמים בגבו.

כוחות הצלה אשר הגיעו למקום פינו את המנוח לבית חולים, שם נקבע מותו.

השופט עמי קובו פסק: "נגד ברגיג הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות של רצח בכוונה. אנחנו מרשיעים את הנאשם בעבירה של רצח בכוונה ובשיבוש, ומזכים אותו מעבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות. יאשיהו בלום נדקר על לא עוול בכפו. הנאשם וחבריו נמלטו מהמקום, ברגיג אמר לחברו 'ראית מה עשיתי לו' - והשליך את הסכין. הנאשם כפר בביצוע עבירת הרצח, וטען שלא דקר. לא הייתה מחלוקת שיצא מביתו עם סכין, החזיק אותה במסעדה ואחר כך, לאחר הרצח, השליך אותה. אין מחלוקת שהסכין שימשה לרצח, ועליה דמו של המנוח".

"שמענו עדויות רבות של קבוצת התוקפים, ולא נתנו בהם אמון. עדותם של המותקפים, חברים של המנוח שהיו עימו בעת התקיפה, הייתה אמינה קוהרנטית ומפורטת. קבוצת עדים שלישית עדים ניטרליים העידו גם כן שהגיעו לאירוע וראו חלק מהדברים, ואף טיפלו במנוח. איש מהם לא שיקר בעדותו".

עוד הוסיף: "המסקנה היא שיכול להיות שהעדים ראו דוקר נוסף, אבל זה לא שולל את העובדה שהנאשם עצמו דקר את המנוח. הנאשם מסר עדות שקרית. שללנו את האפשרות שאדם אחר דקר את המנוח בסכין של הנאשם, לכן הרשענו את ברגיג ברצח ובשיבוש וזיכינו אותו מתקיפה".

עו"ד רועי לוס מפרקליטות מחוז מרכז מסר: "קיבלנו היום הכרעת הדין בתיק בו בוצע רצח של אדם תמים שנקלע למצב דברים בלתי צפוי לחלוטין והוא תרחיש המבטא אירוע טרגי שאנו כחברה צריכים למגר ולהוקיע. אדם נורמטיבי יוצא בערב למקום ציבורי ולא חוזר. הרשעה זו משקפת את מאמצי רשויות האכיפה לעשות כל שניתן למצות את הדין עם כל מי שנוטל חלק באירוע בו ניטלו חייו של אדם. אנחנו משתתפים בצער המשפחה ונמשיך לעמוד איתם בקשר כפי שעשינו עד כה".

"ההרכב קבע פה אחד כי ברגיג דקר את המנוח במטרה לגרום למותו: "בסיכומו של דבר, המסקנה המתבקשת ממכלול הראיות הנסיבתיות היא שהנאשם דקר את המנוח למוות. הנאשם הביא עמו את הסכין מביתו כדי להרשים את חבריו, נשא אותה ברשותו במהלך כל אותו הלילה מבלי שנפרד ממנה, לקח אותה עמו לקטטה, דקר באמצעותה את המנוח, שב עם הסכין המגואלת בדם לרכב, ולאחר מכן בנסיעה השליך את הסכין מהרכב. הנאשם אף התפאר במעשיו, כאשר אמר ברכב: "ראית מה עשיתי לו?". המסקנה היא שהנאשם דקר את המנוח בכוונה לגרום למותו".