דיון בוועדת החוץ והביטחון
דיון בוועדת החוץ והביטחוןצילום: ערוץ 7

פרסום ראשון: מנתונים שהגיעו לידי ערוץ 7 עולה כי מעל 170,000 אזרחים ששירתו בצה"ל בעשור האחרון שוחררו ממילואים כאשר 40 אלף מתוכם שירתו בתפקידי לוחמה.

יצויין כי הפטור ניתן להם בשל קיצוץ בכוח אדם של צה"ל וכולם עד גיל 45 שהיו יכולים להצטרף עוד היום ללחימה כמילואימניקים פעילים.

גורם המעורה בפרטים הסביר כי צה"ל העדיף לשחרר אותם ממילואים כדי לקבל ממשרד האוצר הגדלה בתקציב הביטחון. "הם באים לאוצר ובעצם אומרים לו שהם קיצצו בכוח אדם ובתמורה לזה מקבלים תקציב או הגדלה בתקציב הביטחון על בסיס הקיצוץ", הסביר הגורם.

עוד נודע לערוץ 7 כי צה"ל לא זימן למילואים בחצי שנה האחרונה 20 אלף לוחמים מאחר ובין היתר פורקה חטיבת המילואים שלהם. ברקע סערת חוק הגיוס, הארכת שירות המילואים לחיילים בשבועות נוספים והארכת שירות הסדיר תהו חברי כנסת מדוע בצה"ל ממהרים להאריך את השירות כשאפשר להחזיר לשירות מילואים את 172 אלף האזרחים שקיבלו פטור.

הדיון בוועדהערוץ כנסת

בדיון שנערך בוועדת החוץ והביטחון לפני כחודש וחצי הודו בצה"ל לראשונה כי לא ידוע להם הסיבה מדוע שוחררו רבים משירות מילואים לפני שנת 2020.

היועמ"שית בדיון שאלה בהלם: "אין לכם נתונים למה שחררתם בעשר השנים האחרונות מצה"ל? מה?".

ח"כ עידן רול (יש עתיד) נותר חסר מילים בדיון ואמר: "זה ערפל מוחלט על עשור שלם של משרתי מילואים שכבר לא משרתים. זה מחדל אדיר. זה מחדל אדיר".

חבר הכנסת צבי סוכות סיפר בדיון כי היועץ שלו קיבל פטור ממילואים כי סגרו לו את היחידה, "הוא רוצה להתגייס".