צבי סוכות בוועדהערוץ כנסת

חבר הכנסת צבי סוכות התייחס בדיון בוועדת החוץ והביטחון לנתונים על כך שצה"ל שחרר בעשור האחרון מעל 170 אלף משירות מילואים.

"אני מכיר אנשים שרוצים להתגייס אבל קיבלו פטור בעשור האחרון. העוזר שלי פנה שלוש פעמים לצבא בבקשה שיגייסו אותו", פתח סוכות את דבריו.

הוא הוסיף כי "התחושה שהדיון הזה הוא קצת פופוליסטי במרחב שמדברים על גיוס חרדים ומאריכים כל הזמן לאנשים שגם ככה משרתים, מכבידים עליהם עוד ועוד".

סוכות אמר כי הנתונים מתסכלים מאחר ויש אפשרות להוריד את העול מהמשרתים. "כל חברי הכנסת שרואים את המספרים - הם לא יודעים מה לעשות עם עצמם, זה כל כך מתסכל, אנחנו מכבידים את הנטל על אנשים שגם ככה משרתים".

"מצד שני", הוסיף סוכות, "אנשים שרוצים לשרת לא יכולים. יש פה מספרים אדירים שיכולים מחר בבוקר לשרת ולהקל על האנשים שגם ככה נושאים בנטל הזה".

מנתונים שהגיעו לידי ערוץ 7 עולה כי מעל 170,000 אזרחים ששירתו בצה"ל בעשור האחרון שוחררו ממילואים כאשר 40 אלף מתוכם שירתו בתפקידי לוחמה.

יצויין כי הפטור ניתן להם בשל קיצוץ בכוח אדם של צה"ל וכולם עד גיל 45 שהיו יכולים להצטרף עוד היום ללחימה כמילואימניקים פעילים.

גורם המעורה בפרטים הסביר כי צה"ל העדיף לשחרר אותם ממילואים כדי לקבל ממשרד האוצר הגדלה בתקציב הביטחון. "הם באים לאוצר ובעצם אומרים לו שהם קיצצו בכוח אדם ובתמורה לזה מקבלים תקציב או הגדלה בתקציב הביטחון על בסיס הקיצוץ", הסביר הגורם.

עוד נודע לערוץ 7 כי צה"ל לא זימן למילואים בחצי שנה האחרונה 20 אלף לוחמים מאחר ובין היתר פורקה חטיבת המילואים שלהם.

ברקע סערת חוק הגיוס, הארכת שירות המילואים לחיילים בשבועות נוספים והארכת שירות הסדיר תהו חברי כנסת מדוע בצה"ל ממהרים להאריך את השירות כשאפשר להחזיר לשירות מילואים את 172 אלף האזרחים שקיבלו פטור.