עורכת הדין איילת השחר סיידוף, מייסדת תנועת אימהות בחזית, השתתפה בדיון סוער שהתקיים בכנסת, בשאלת השימוש שעושה הצבא בצו שמונה.

בראיון לערוץ 7 היא מסבירה כי הממשלה הניחה לפני מספר חודשים את חוק הארכת השירות הסדיר, מה שלא הבשיל לפי שעה לחוק, ומאחר וכך לצה"ל, שהיה זקוק לעוד לוחמים, הפתרון היה הוצאת צווי שמונה, משום שהחוק מאפשר לו לעשות זאת. כך אירע שמילואימניקים שהשתחררו זה עתה קיבלו צווים חדשים זמן קצר לאחר מכן.

"מדובר בחבר'ה שלוחמים בעזה כבר חצי שנה ורוצים להשתחרר, שמחכים לכך ורוצים לראות את הבית שלהם, שרמת הכשירות שלהם הולכת ונשחקת. אלו הילדים שלנו, בני 20 ו-21 שקיבלו על כתפיהם את המשימה הקשה בהיסטוריה של העם היהודי, ובמקום שצה"ל יאמר שאותם הוא משחרר ונותן להם להתרענן, הוא מוציא להם צו שמונה מיד לאחר מכן ונוצרה כאן מציאות קשה מנשוא".

סיידוף מספרת על תנועתה שהוקמה על מנת לדרוש חוק שירות שווה לכולם, על מנת שכולם יהיו מתחת לאלונקה, ובתחילת הדרך נאמר למקימות התנועה שלצבא די בצבא קטן וטכנולוגי. הן מצידן התנגדו בתוקף וכעת "אחרי השבעה באוקטובר אנחנו כבר לא צריכות לצעוק. כולם יודעים את מה שאנחנו יודעות. הצבא צריך עוד ועוד לוחמים שיתגייסו ויעשו את מה שצריך".

"מצד אחד אפשר לגייס את החרדים יש מאתיים אלף חרדים ו-66 אלף בגילאי 8 עד 24, אבל מעבר לזה, בתקופה שבה צה"ל אמר שאין לו צורך בכוחות סגרו יחידות מילואים שלמות. נתחיל בזה. בחיל הים יש לוחמים שלא עושים מילואים בכלל, תגייסו אותם. אלו לוחמים כשירים שצה"ל יכול לקבל 117 אלף מהם, האם פנו אליהם? לא. לקחו את אותם שהתגייסו בשבעה באוקטובר והחליטו שלא משחררים אותם הביתה. כאילו זה הצבא האדום, גיוס לחצי שנה, שמונה חודשים ואנחנו כאימהות אומרות די. אי אפשר לשחוק. הילדים שלנו לא יגידו שקשה להם. הם ערכיים ורוצים להילחם למען החברים שלהם".

על דבריו של חבר הכנסת משה קינלי טור-פז לפיהם הצבא שחוק, דברים שזכו לביקורת, אומרת סיידוף כי כולנו שחוקים ואיש לא יוכל לומר שאחרי חצי שנת לחימה הוא אינו שחוק. "אנחנו אפילו לא יודעות לומר מה התוצאות של הלחימה הרציפה הזו. מה נפגוש ביום שאחרי, איזה סוג של גברים, ואני לא מדברת על הפציעות".

"ברור לכולם שיש עוד אנשים שיכולים לבצע את המשימה. ביקשנו ממערך כוח האדם של צה"ל להביא פתרונות אחרים, להגדיל את הסד"כ מאלה שפטרתם ממילואים בעשור האחרון, תגייס אברכים, תגדיל את שירות ישיבות ההסדר ל-30 חודש, למה לבוא לילדים שלנו שעושים שירות מלא ולהאריך להם את השירות?".

לדבריה מאז השבעה באוקטובר נפקחו עיניהם של רבים שהאמינו לכל דבריו של הצבא וכעת הדברים נשמעים יותר, אם כי באגף כוח האדם של צה"ל אין קשב לבקשותיהן של האימהות. "אנחנו לא רואים קשב והבנה שאחרי חצי שנת לחימה הלוחמים שחוקים. הצבא אומר שהוא צריך, אז יש כוח אדם נוסף. לא חסר, אבל יש קלות בלתי נסבלת להשאיר את מי שכבר נמצא בעזה שיישאר עוד. לכן כינסנו את הדיון הזה והדברים זוכים להסכמה בקואליציה ובאופוזיציה", היא אומרת ומציינת כי את הבקשה הראשונית העבירה תנועתה לצבא כבר בנובמבר, אך עד כה דבר לא קרה ושוב חזר הצבא לכוח האדם הקיים מבלי להוסיף מהמאגרים הקיימים.