מטוס של חברת בואינג
מטוס של חברת בואינגצילום: ISTOCK

סם סאלהפור, מהנדס ביצרנית המטוסים "בואינג", סיפר במהלך שימוע בסנאט כיצד החברה מעמידה לטענתו מאות אלפי נוסעים בסכנה עקב זלזול בתקני הבטיחות.

הוא גם טוען כי לאחר שהעלה את חששותיו בפני מנהלי החברה, הם התנכלו לו ובסופו של דבר אף פיטרו אותו.

"מתוך בהלה לטפל בצווארי בקבוק בייצור, בואינג התעלמה מבעיות והרכיבה חלקים בכוח מופרז כדי לגרום לכך להיראות כאילו הפערים בייצור לא קיימים, למרות שהם היו קיימים. הפער למעשה לא נעלם, וזה עלול לגרום לכישלון מוקדם מתוך עייפות החומר. למעשה, הם מוציאים מטוסים פגומים", סיפר סאלהפור.

הוא גם הוסיף כי "ראה כיצד עובדים קופצים על חלקי מטוס כמו טרזן, כדי לגרום להם להתאים להרכבה במטוס". לטענת המהנדס, לאחר שהעלה את טענותיו בפני הנהלת בואינג, הוא זכה להתנכלות שהסתיימה בפיטוריו.

"הייתי מבודד, הועברתי לתפקיד אחר ואף קיבלתי איומים. אני רוצה להבהיר שהעליתי את הנושאים האלה במשך שלוש שנים. התעלמו ממני. אמרו לי לא ליצור עיכובים. בכנות, אמרו לי לשתוק", אמר סאלהפור.

בראיון שהעניק לרשת NBC הזהיר סאלהפור כי מאות אלפי נוסעים נמצאים בסכנה מיידית עקב ליקויי בטיחות במטוסי בואינג. "מבחינתי כרגע, כל הצי ברחבי העולם זקוק לתשומת לב. צריך לבדוק את הפערים ולוודא שאין שם פוטנציאל לכישלון מוקדם מדי, מכיוון שאני באמת מאמין שבעיות הבטיחות שראיתי בבואינג, אם לא יטופלו, עלולות לגרום לכשל קטסטרופלי של מטוס מסחרי שיוביל ל אובדן של מאות חיים".

דובר בואינג דחה מוקדם יותר השבוע את הטענות של המהנדס הבכיר. "הטענות לגבי תקינותו המבנית של מטוס 787 אינן מדויקות. העבודה שנעשתה כדי להבטיח איכות ובטיחות לטווח ארוך נותנת לנו אמון מלא במטוס".