טילים איראניים. אילוסטרציה
טילים איראניים. אילוסטרציהצילום: איסטוק

חידה: מי היה הבכיר הביטחוני שדירבן את הקצין האיראני שישב מולו: "אתם חייבים שיהיה לכם טיל קרקע-קרקע"? ומי היה הקצין הבכיר שהציע לעמיתו האיראני פיתוח משותף של טיל נגד טילים, באופן שיהיה אפשר לשגרו גם מצוללות?

קשה להאמין היום, כשטילים איראניים איימו השבוע לפגוע פגיעות קשות בישראל וסוכלו בידי שמיים תרתי משמע, שבשני המקרים אנשי הביטחון הבכירים היו ישראלים.

הראשון הוא עזר ויצמן; השני הוא מפקד חיל הים בשנות השמונים מיכאל ברקאי, זכר שניהם לברכה. כן, היו ימים שבהם ישראל ואיראן שיתפו פעולה בפיתוח וייצור טילים ארוכי טווח. ימים שבין ישראל ואיראן תחת שלטון השאה, לפני המהפיכה החומייניסטית, היו יחסים לוהטים, הן מדיניים והן ביטחוניים. מטוסי אל-על נחתו בטהרן כמעשה שיגרה, ובכירים משתי המדינות ביקרו אלו אצל אלו. במיסמכים שהחרימה איראן בשגרירות ארה"ב בטהרן אחרי המהפיכה החומייניסטית, נמצאו גם פרוטוקולים של השיחות שקיימו בכירים ישראלים בביקוריהם בבירה האיראנית באותן שנים.

ב-18 ביולי 1977, ביקר בישראל סגן שר ההגנה האיראני הגנראל חסן טופניאן, ונפגש בין היתר עם שר הביטחון עזר ויצמן, עדיין בקושי חודש בתפקידו. פרוטוקול השיחה, שנמצא בשגרירות האמריקנית בטהרן אחרי שחומייני תפס את השלטון, חושף את עומק הקשרים הביטחוניים בין שתי המדינות. במהלך השיחה, שעסקה בשיתוף פעולה אפשרי בנושא פיתוח טילים, אמר עזר ויצמן לטופניאן: "אתם חייבים שיהיה לכם טיל קרקע-קרקע. מדינה כמו שלכם, עם מטוסי 'פ–14', ועם כל כך הרבה מטוסי 'פאנטום', ועם הבעיות מסביבכם". משפט שנשמע מחריד כיום.

חודש אח"כ ביקר שר החוץ משה דיין בטהרן. שנה אח"כ, בי"ט באייר תשל"ח, 26 במאי 1978 ערך מפקד חיל הים האלוף מיכאל (יומי) ברקאי ביקור בטהרן למשך שבוע ימים, כחלק משיגרת ביקורים של קצינים בכירים ישראלים באיראן.

מסמך שסוקר את המיפגש של האלוף ברקאי עם עמיתו מפקד חיל הים האיראני אדמירל כמאל חיבלבאללה, מגלה אילו הצעות הציעה מערכת הביטחון הישראלית לאיראן, כמו הסבת מטוסי קרב איראניים למטוסי סיור ימיים, לפי שיטה שפותחה בתעשיה האווירית הישראלית – וגם פיתוח משותף של טיל נגד טילים, כזה שניתן לשגרו גם מצוללות, ופיתוח מערכת אקוסטית להגנת צוללות. שערו בנפשכם באיזה מצב היינו נמצאים היום, אם בידי מפקדי הצבא האיראני היום היו סודות טילי ה'חץ' או כיפת הברזל הימית.

בט"ו באדר א' תשל"ח, 22 בפברואר 1978, ביקר בטהרן ראש הממשלה מנחם בגין, מנהיג הליכוד דאז, שהיה ראש ממשלה ראשון מטעם שלטון הימין – והמנהיג הישראלי האחרון שביקר בטהרן. בפגישה עם השאה בארמונו אמר לו השאה משפט שנראה נכון מאד גם לימינו: "לאמריקנים יש כוח, אך אין הם יודעים כיצד להשתמש בו".

כעבור פחות משנה התברר עד כמה צדק, כאשר נשיא ארה"ב ג'ימי קרטר סירב להפעיל את הכוח האמריקני כדי למנוע את נפילת השאה ואת עליית חומייני לשלטון. חומייני ניצח, איראן עברה לשלטון האייתולות, והחלה טוויית חלומות של השתלטות על המזרח-התיכון, באמצעות השלוחים, הפרוקסים, דוגמת חיזבאללה בלבנון, הח'ותים בתימן והחמאס ביש"ע, ומאז המזרח התיכון נמצא בסיחרור שאיש עדיין לא רואה איך יוצאים ממנו.

(הטור המלא מתפרסם השבת במדור 'חמוש במקלדת' בשבועון 'מצב הרוח')